به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری - خیاطی رزبانو

خیاطی و آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری

تاريخ ارسال پست:
1399/10/11
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
14717

خیاطی و آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری

از سری آموزش های خیاطی، امروز هم با یک آموزش کاربردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در این جا قصد داریم آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری را خدمت شما ارائه دهیم. خیلی راحت با آموزش خیاطی دوخت شلوار سایت رزبانو می توانید شلوار بدوزید.

 

https://up.rozbano.com/view/3268715/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants.jpg

خیاطی و آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری

 

خیاطی و دوخت شلوار کمری:

الگوی شلوار راسته، مدل شلوار که با همین روش الگو دوختم. این شلوار فاق بلند است اگر کسی فاق کوتاه دوست داره باید از قد فاق کم کنه یعنی از خط کمر در الگو از اندازه قد فاق کم می کنیم
اندازه های مورد نیاز برای شلوار(بر طبق اندازه های خودم).

 

قد شلوار 09
دور باسن بزرگ 491
بلندی باسن 09
دور کمر 09
قد زانو 14
دور زانو (گشادی زانو) 11
دور مچ (دم پای شلوار) 19

 

https://up.rozbano.com/view/3268716/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-01.jpg

روش اندازه گیري شلوار

 

روش اندازه گیري شلوار:

1) قد شلوار: از سمت پهلو از گودی کمر تا روی قوزک پا اندازه بگیرید.

2) دور باسن بزرگ: برای این اندازه دور تا دور باسن را بدون اون 1 انگشت اندازه می زنیم ، در خانمهایی که دارای شکم هستند متر را در جلو به سمت بالا یعنی ناف و روی شکم هدایت کنید.

3) باسن کوچیک (کمر شلوار): معمولا 49 سانتي متر پایین تر از کمر رو کمر شلوار و یا همان باسن کوچیک مي نامند.

4) کمر: نواري به دور گودترین قسمت بدن به طور عادي ببندید و اندازه بزنید این نوار کمک میکنه خیلي راحت تراندازه گیري کنید. دور تا دور کمر به صورت کیپ اندازه گرفته می شود.

5) فاق: فاصله خط کمر تا بین دوپا را اندازه گیري کنید. از خط کمر در جلو و میان پا تا خط کمر تا پشت.

6) قد زانو (یا بلندي زانو): از جلو سر متر را روي بند کمر قرار دهید و با دست تا باسن و از آنجا تا زیر کشکک زانو را اندازه بگیرید. (دقت کنید زانو کمی خمیده به جلو باشد حتما)

7) گشادی دور زانو: دور زانو را به طور آزاد اندازه بگیرید.

8) دم پا: دمپا را معمولا 19 در نظر می گیرند اما اگر در اندازه آن شک دارید متر را دور مچ پایتان بگیرید و هر اندازه که مي خواهید اندازه دمپا باشد آن را تنظیم کنید اندازه دمپا را زیاد کم نگیرید درنظر داشته باشید که پاشنه پا هم باید از این قسمت عبور کند.

 

متراژ پارچه مورد نیاز با عرض 150 به اندازه یک قد شلوار + 10 سانت بابت کمر شلوار. افرادی که دور باسن آنها بیشتر است باید 5/1 متر تا 7/1 متر پارچه بگیرند. جنس پارچه از انواع فاستونی یا کرپ یا کتان می تونید استفاده کنید.

 

یک نکته: اگر از پارچه های فاستونی خواستید استفاده کنید به درصد پشم پارچه توجه کنید منظورم اینه فصل استفاده از شلوارتون رو در نظر داشته باشید ، همین شلوار خودم که عکسش رو گذاشتم فاستونی است درصد ی پشم داره و فقط برای فصل پاییز و زمستون مناسبه، خواستم این نکته برای شما عزیزان یادآوری کنم.

 

در عکس زیر بر طبق کتاب خیاطی فنی و حرفه ای دو اصطلاح آنتی ژامپ و و انفور شور در شلوار نشون داده شده هدفم از گذاشتن این عکس فقط آشنایی شما عزیزان با آنتی ژامپ و و انفور شور است که دو نکته مهم در شلوار اس.

 

آنفور شور: (اون خط منحنی در عکس ایستاده) متر از ابتدای خط کمر جلو و از میان پا عبور داده تا خط کمر پشت.

آنتی ژامپ: طول درز مستقیم داخل شلوار است.

 

توجه کنید: بعد از برش پارچه و قبل از دوخت باید حتما خط آنتی ژامپ شلوار را با اتو کش بدیم یعنی اتو بخار را روی خط آنتی ژامپ حرکت می دیم تا کمی این خط روی پارچه کش بیاد این کار باعث می شه که درز داخل پای شلوار رو به بالا کشیده نشود.

 

موقع حرکت اتو با انگشت پا و با یک دست پایین شلوار و مرغک را ثابت نگه دارید و یکم هم می کشیم این خط آنتی ژامپ را و با یک دست دیگه اتو رو مرتب در مسیر خط حرکت بدید تا پارچه کش بیاد.

 

https://up.rozbano.com/view/3268717/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-02.jpg

روش اندازه گیري شلوار

 

طریقه کشیدن کادر الگوی شلوار قسمت جلو

ابتدا در سمت چپ کاغذ الگو خطی عمود می کشیم به اندازه قد شلوار و به اندازه ¼ دور باسن بزرگ که اندازه 5/26 سانت است به شکل افقی خطی رسم کرده و عرض کادر ما می شود و از پایین هم همین اندازه افقی خط می کشیم و کادر الگو را کامل می کنیم.

 

5/26 = 4 ÷ 106 دور باسن بزرگ تقسیم بر 4

 

بعد اندازه بلندی باسن بزرگ رو از خط کمر پایین آمده و خط می کشیم قد فاق شلوار که به اندازه ¼ باسن بزرگ است از خط کمر پایین اومده و علامت می گذاریم.

 

نکته: درافراد معمولی قد فاق به اندازه همون ¼ دور باسن بزرگ خوب هست اما در افرادی که دارای شکم برجسته و بزرگ هستند این اندازه + 2 سانت می شود و در افراد لاغر - 2 سانت می شود.

 

از قسمت پهلوی شلوار روی خط کمر 2 سانت داخل و به صورت هلال به خط باسن بزرگ صفر می کنیم. (سمت راست الگو قسمت فاق شلوار وسط جلوی شلوار است و سمت چپ الگو، پهلوی شلوار است)

 

فاصله بین پهلوی شلوار و وسط جلوی شلوار را اندازه زده و تقسیم بر 02 کرده و نقطه علامت می گذاریم و خطی عمود به خط مچ (دم پای شلوار) می کشیم. این خط، خط پنس است و بعد از کنترل کمر هر اندازه ای که باقی مانده باشد به عنوان اندازه پنس ما محسوب می شود. قد پنس در بزرگسالان 12 و در کودکان 8 سانت است.

 

https://up.rozbano.com/view/3268718/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-03.jpg

طریقه کشیدن کادر الگوی شلوار قسمت جلو

 

کنترل کمر:

اندازه ¼ دور کمر + 1 را روی خط کمر الگو کنترل کرده و باقیمانده از اندازه خط کمر بعنوان اندازه پنس ما محسوب می شود و روی خط پنس این اندازه را از دو طرف خط پنس علامت گذاشته و به قد 12 سانت پنس جلو را رسم می کنیم.

 

برای مثال:

اندازه ¼ دور کمر باضافه 1 سانت 5/21= 1 + 5/20 = 4 ÷ 82

اندازه ¼ دور باسن بزرگ 25 = 4 ÷ 100

از اندازه ¼ دور باسن 2 سانت بابت ساسون پهلو کم می شه باقی مونده 23 سانت است. اندازه اختلاف دو محاسبه بالا 5/1 = 5/21 - 23. این اندازه 5/1 سانت می شود اندازه ساسون ما و روی خط پنس نصف اندازه سمت راست و نصف اندازه سمت چپ علامت گذاشته و قد پنس را 12 سانت در نظر گرفته و پنس را رسم می کنیم.

 

گشادی فاق:

نکته مهم: فرمول زیر اندازه ثابت در بدست آوردن گشادی فاق شلوار است.

¼ دور باسن بزرگ ÷ 2
¼دور باسن بزرگ ÷ 3

حاصل دو جواب بالا را با هم جمع می کنیم و بعد جواب بدست آمده را تقسیم بر 4 کرده و جواب آخر اندازه گشادی فاق شلوار در قسمت الگوی جلو است.

 

https://up.rozbano.com/view/3268719/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-04.jpg

کنترل کمر

 

در زیر مثالی با اعداد فرضی برای شما می گویم:

مثال
5/12 = 2 ÷ 25 = 4 ÷ 100 ¼ دور باسن بزرگ
3/8 = 3 ÷ 25 = 4 ÷ 100 ¼ دور باسن بزرگ


حاصل جمع دو جواب بالا ÷ 2/54 = 4 ÷ 8/20 = 8/3 + 5/12

جواب آخر یعنی عدد 2/5 اندازه گشادی فاق شلوار ما است. اندازه گشادی فاق که بدست آمد روی نقطه ای که قبلا قد فاق رو علامت گذاشته بودیم از اون نقطه به اندازه گشادی فاق شلوار از الگو خارج می شویم و خط می کشیم و از این نقطه به خط باسن بزرگ به صورت هلال وصل کرده (مانند شکل الگو).

 

خط اتوی شلوار:

از خط پهلو الگو شلوار تا گشادی فاق اندازه می گیریم و جواب را تقسیم بر 2 کرده و بعد جواب را دوباره + 2 می کنیم و اندازه بدست آمده را از خط پهلو به طرف گشادی فاق علامت گذاشته و همین اندازه را در قسمت دم پای شلوار علامت گذاشته و نقاط را بهم وصل می کنیم و خطی عمود می کشیم.

 

توجه کنید:

خط اتو در شلوار اهمیت زیادی داره و بعنوان راسته های الگوی شلوار هم محسوب می شود و موقعی که الگو را روی پارچه می گذاریم فاصله بین ترکی پارچه و خط اتو را اندازه می زنیم در بالا و پایین الگوی شلوار و بعد سوزن ته گرد می زنیم. دوستای عزیزم دقت کنید که خط اتو را بعد از برش شلوار بوسیله کاربن خیاطی روی شلوار کپی می کنیم و بعد خط اتو را روی شلوار حتما کوک درشت زده و بعد اتو می کنیم تا خط اتو روی شلوار مشخص بشه و آخر کار که شلوار تکمیل شد اون کوک های درشت را می شکافیم و از روی شلوار بر می داریم.

 

قد زانو:
روی خط اتو، از خط کمر اندازه قد زانو را علامت می گذاریم و خطی افقی می کشیم. اندازه گشادی دور زانو ÷  2 و بعد دوباره - 1 می کنیم و نصف جواب از خط اتو به طرف راست و نصف جواب به سمت چپ علامت گذاشته و بعد به گشادی فاق و خط باسن بزرگ به صورت خطی هلالی وصل می کنیم.

 

دور مچ پا:

اندازه دور مچ ÷ 2 و بعد دوباره - 1 می کنیم و نصف جواب از خط اتو به طرف راست و چپ علامت گذاشته و به خط زانو وصل می کنیم (مانند شکل الگو).

 

توجه کنید:

کسانی که دوست دارند دم پای شلوار آنها گشاد باشه باید اندازه مچ پا (دم پا شلوار) را به نسبت اندازه گشادی دور زانو در الگو بیشتر بگیرن و به نسبت مساوی از خط اتو به چپ و راست اندازه بزنند و به خط زانو وصل کنند.

 

نکته مهم:

دوستای عزیزم نکته مهم در الگو ی شلوار جلو خطوط منحنی است که در شلوار از پهلو ی باسن بزرگ به خط زانو و از خط زانو به دم پا وصل می شود. موقع کشیدن الگو با مداد این خطوط را طراحی کنی و با دست نه با خط کش نقطه خط زانو نباید بصورت یک خط شکسته دیده بشه بلکه اون قسمت را با مداد به صورت منحنی و هلالی رسم کنید. در الگوی پشت هم از خط باسن تا خط زانو خط رو اول با مداد هلالی رسم کنید و نقطه شکست خط در زانو رو هم هلالی کنید و بعد به دم پا وصل کنید.

 

طریقه کشیدن کادر الگوی شلوار قسمت پشت:

از سمت راست کاغذ الگو شروع به کشیدن کادر الگوی پشت شلوار می کنیم. اندازه ¼ دور باسن بزرگ + قد شلوار به شکل مستطیل رسم می کنیم.

 

نکته: درافراد معمولی قد فاق به اندازه همون ¼ دور باسن بزرگ خوب هست اما در افرادی که دارای شکم برجسته و بزرگ هستند این اندازه + 2 سانت می شود و در افراد لاغر - 2 سانت می شود.

 

 

https://up.rozbano.com/view/3268720/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-05.jpg

الگوی آماده برای گذاشتن رو ی پارچه و برش

 

روی کادر خط باسن بزرگ را مشخص می کنیم قد زانو را از خط کمر اندازه زده و خط افقی می کشیم. قد فاق شلوار که به اندازه ¼ باسن بزرگ است از خط کمر و از قسمت چپ کادر پایین اومده و علامت می گذاریم (سمت راست الگو قسمت پهلوی شلوار و سمت چپ الگو ، وسط پشت شلوار است)

 

گشادی فاق پشت شلوار دو برابر جلو است یعنی جوابی که طبق فرمول در گشادی فاق جلو بدست آمد را دو برابر می کنیم. جواب آخر یعنی عدد 5/2 اندازه گشادی فاق شلوار ما است.

اندازه گشادی فاق پشت شلوار 10/4 = 2 * 2/5

 

از نقطه ای که قد فاق را علامت زدیم به اندازه گشادی فاق پشت خارج شده و علامت می گذاریم از خط کمر از طرف وسط پشت شلوار به اندازه 3 سانت داخل می شویم.

 

توجه:

این اندازه برای افراد معمولی خوب است (اگر شخصی گودی کمرش بیشتر باشه 4 سانت داخل می شویم). دوباره از همون نقطه 3 سانت هم به طرف بالا می رویم جهت مرغک شلوار (مرغک شلوار یعنی وسط پشت بلند تر است تا شلوار کشیده نشود به طرف پایین). از گشادی فاق به صورت هلالی به مرغک شلوار وصل می کنیم. روی خط کمر اندازه 2 سانت از خط پهلو داخل شده و بعد به خط باسن به صورت هلالی صفر می کنیم و بعد ازساسون 2 سانتی پهلو به مرغک شلوار وصل می کنیم.

 

قد پنس پشت شلوار:

از ساسون 2 سانت پهلو تا مرغک شلوار اندازه گرفته و جواب را تقسیم بر 3 کرده و جواب رو از وسط پشت به طرف پهلو علامت می گذاریم و خطی عمود تا لبه دم پا شلوار وصل می کنیم و این خط پنس ما می شود.

 

¼ دور کمر - 1 کرده و روی خط کمر کنترل کرده و باقیمانده از کمر اندازه ساسون پشت می شود (همانند روش ساسون جلو شلوار). قد پنس در بزرگسالان 12 و در کودکان 8 سانت است.

 

خط اتو:

خط اتو از گشادی فاق تا پهلوی شلوار را اندازه می گیریم و جواب بدست آمده را تقسیم بر 2 کرده و علامت می گذاریم و از خط اتو تا خط پهلو هر اندازه است در قسمت دم پای شلوار همین اندازه را علامت می زنیم.

 

گشادی زانو:

اندازه گشادی دور زانو ÷ 2 و بعد دوباره + 1 می کنیم و نصف جواب از خط اتو به طرف راست و نصف جواب به سمت چپ علامت گذاشته و بعد به گشادی فاق و خط باسن بزرگ به صورت خطی هلالی وصل می کنیم.

 

دور مچ دم پا شلوار:

اندازه دور مچ ÷ 2 و بعد دوباره + 1 می کنیم و نصف جواب از خط اتو به طرف راست و چپ علامت گذاشته و به خط زانو وصل می کنیم (مانند شکل الگو). از فاق پشت شلوار به اندازه 5/1 سانت به طرف پایین آمده و به شکل هلال به فاق شلوار وصل می کنیم.

 

نکته مهم:

در افرادی که باسن برجسته ای دارند می آئیم به گودترین قسمت خط باسن برش داده و قیچی می کنیم و از 1 تا 3 سانتی متر اوازمان می دهیم. بعد از اینکه الگو تکمیل شد الگوی شلوار و جلو و پشت را از کاغذ الگو جدا کرده و آماده برای برش گذاشتن روی پارچه و برش می شویم. به تصویر الگو ها دقت کنید هم پشت و هم جلو قسمتهایی که بریده می شه و به عنوان الگوی اصلی ما است من اومدم زیگزاک هاشور زدم و مشخص کردم.

 

در عکس الگوهای کامل شده و بریده شده زیر کاملا قسمتهای هاشور زده مشخص است مشخص هست. الگوی آماده برای گذاشتن رو ی پارچه و برش.

 

https://up.rozbano.com/view/3268721/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-06.jpg

الگوی آماده برای گذاشتن رو ی پارچه و برش

 

توجه توجه:

اگر خواستیم کمر شلوار ما کش باشد اندازه مرغک در پشت شلوار را بالا می رویم اما اندازه 3 سانت را از خط کمر داخل نمی شویم و همچنین اندازه 2 سانت ساسون پهلو را هم داخل نمی شویم. شلوار کمر کش ساسون ندارد و کنترل هم ندارد. دوستان عزیزم تا اینجا شما الگو رو آماده کنید و پارچه تان را هم آماده کنید تا با هم شلوار رو برش بزنیم.

 

خط اتو را هم بر روی پارچه شلوار منتقل کنید و بعد اولین کاری که بعد از جدا کردن الگو از پارچه انجام می دهید این است که خط اتو را کوک درشت زده و بعد اتو کنید همانطور که قبلا هم گفتم.

 

توجه کنید:

بعد از برش پارچه و قبل از دوخت باید حتما خط آنتی ژامپ شلوار را با اتو کش بدیم. یعنی اتو بخار را روی خط آنتی ژامپ حرکت می دیم تا کمی این خط روی پارچه کش بیاد این کار باعث می شه که درز داخل پای شلوار رو به بالا کشیده نشود (موقع حرکت اتو با انگشت پا و با یک دست پایین شلوار و مرغک را ثابت نگه دارید و یکم هم می کشیم این خط آنتی ژامپ را و با یک دست دیگه اتو رو مرتب در مسیر خط حرکت بدید تا پارچه کش بیاد).

 

بعد برای دوخت شلوار، ابتدا ساسونها را می دوزیم و بعد تکه جلو را به تکه پشت از قسمت پهلو می دوزیم و بعد قسمت داخلی شلوار را می دوزیم (خط آنتی ژامپ) و به یاد داشته باشید بعد از هر مرحله دوخت، محل دوخت را اتو کاری کنید و از اتوی سرد استفاده کنید. بعد از دوخت لنگه چپ و راست شلوار حالا قسمت آنفور شور شلوار دوخته می شود ازقسمت وسط پشت شروع به دوخت
کرده تا اول زیپ می دوزیم.

 

توجه کنید:

افرادی که سایز انها بالاست و دارای باسن برجسته ای از پهلو و پشت هستند اولا متراژ پارچه بیشتری نیاز دارند و همچنین طریقه قرار گرفتن الگو روی پارچه به شکل زیر است یعنی الگوی شلوار را به صورت برعکس هم قرار می دیم و از هم فاصله می دهیم (دم پای شلوار موازی با خط عرض صاف پارچه قرار می گیرد). همچنین در قسمت الگوی پشت و جلو الگو اوازمان می خورد و فضا می دهیم تا در قسمت بالای شلوار ، برای افراد سایز بزرگ و دارای باسن گرد و برجسته، آزاد تر باشد و کشیدگی ایجاد نشود.

 

https://up.rozbano.com/view/3268722/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-07.jpg

خیاطی و آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری

 

آموزش تصویری دوخت زیپ شلوار (این روش دوخت زیپ با روش معمولی دوخت زیپ شلوار فرق دارد):

دوستان عزیزم من توصیه می کنم خوب دقت کنید به مراحل دوخت که در تصاویر هست و بعدش یک بار روی یک پارچه بی مصرف تمرین کنید و بدوزید این نوع دوخت زیپ شلوار را، که خوب روش دوخت دستتان بیاد و بعد روی شلوار تان زیپ را بدوزید (البته طرف صحبتم برای مبتدی ها است والا اونایی که اهل خیاطی هستن خودشون استاد هستن) بعد متوجه می شوید که اصلا سخت نیست و به نظر من از اون روش معمولی دوخت زیپ خیلی هم بهتره.

 

مراحل دوخت زیپ شلوار:

 

https://up.rozbano.com/view/3268723/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-08.jpg

https://up.rozbano.com/view/3268724/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-09.jpg

اول می آئیم اون قسمت که محل زیپ است صاف پهن کرده و انتهای محل زیپ رو یک چرت کوچک می زنیم مانند تصویر

 

https://up.rozbano.com/view/3268725/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-10.jpg

بعد قسمت زیپ را خوب صاف بداخل بر گردانده و اتو می کنیم تا خط وسط شلوار از جلو مشخص بشود مانند تصویر
از لایه استفاده کرده و به اون تیکه های جلوی زیپ به پشت پارچه لایه بزنید

 

https://up.rozbano.com/view/3268727/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-11.jpg

حالا در سمت چپ شلوار این کارها رو باید انجام بدیم
روی خط وسط شلوار و درست در انتهای زیپ 1 سانت خارج می شویم و به سمت بالای زیپ صفر می کنیم و کوک می زنیم با نخ و سوزن مانند تصویر

 

https://up.rozbano.com/view/3268726/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-12.jpg

شکل زیپ

 

شکل زیپ:

من خودم همیشه از این نوع زیپ که فکر میکنم برای شلوار مردانه استفاده می شود برای دوخت شلوار هام استفاده می کنم. چون از شلوار زیاد استفاده می شود و این زیپ های معمولی که ظریف هستن بعد از یک مدت خراب می شوند و اونوقت مجبورید که اون قسمت زیپ رو بنشینید و بشکافید و از نوع زیپ بدوزید به همین خاطر من از همون اول از جنس محکم استفاده می کنم تا به این مشکل بر نخورم.

 

https://up.rozbano.com/view/3268728/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-13.jpg

حالا زیپ را باز کرده و و در سمت چپ شلوار قرار داده و کوک می زنیم با نخ و سوزن مانند تصویر

 

https://up.rozbano.com/view/3268729/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-14.jpg

در تصویر بالا پشت کار رو مشاهده می کنید بعد از کوک زدن زیپ در سمت چپ شلوار

 

https://up.rozbano.com/view/3268731/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-15.jpg

https://up.rozbano.com/view/3268732/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-16.jpg

در تصاویر بالا می بینید که اون تکه اضافی محل دوخت زیپ شلوار به طرف جلو آورده شده و الان زیپ بین دو تکه پارچه شلوار قرار
دارد به تصاویر زیر خوب دقت کنید (عکس از دو جهت گرفته شده است).

 

https://up.rozbano.com/view/3268733/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-17.jpg

بعدش اون تیکه مستطیل شکل که به جلوی زیپ آورده شده اون رو تا کرده و دوباره قسمت تا شده به پشت کار بر می گرده
مانند تصویر زیر (به تصاویر دقت کنید)

 

https://up.rozbano.com/view/3268734/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-18.jpg

عکس از جهت دیگر گرفته شده است.

 

https://up.rozbano.com/view/3268735/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-19.jpg

در تصویر بالا پشت کار رو مشاهده می کنید یعنی همون تیکه که تا کردیم و به پشت بر گر داندیم (تصویر بالا)

 

https://up.rozbano.com/view/3268736/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-20.jpg

بعدش زیپ رو می دوزیم با چرخ و با پایه مخصوص زیپ دوزی مانند تصویر بالا (اون تیکه زیر زیپ هم خودبخود به همراه دوخت زیپ دوخته می شود)

 

https://up.rozbano.com/view/3268737/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-21.jpg

پشت کار رو مشاهده می کنید بعد از دوخت زیپ شلوار سمت چپ تصویر بالا

 

https://up.rozbano.com/view/3268738/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-22.jpg

بعد از اتمام دوخت ریپ سمت چپ شلوار اون قسمت رو اتو می کنیم و بعد از اتوی داغ از اتوی سرد استفاده می کنیم.

 

مراحل دوخت زیپ سمت راست شلوار:

ابتدا برای سمت راست 5/1 سانت از قسمت بالای زیپ و از کمر خارج می شویم و به قسمت پایین زیپ صفر می کنیم و کوک می زنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/3268739/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-23.jpg

بعد اون تیکه مستطیل شکل محل زیپ را از وسط تا کرده و قسمت لبه آن را به زیر می دهیم و تا می کنیم مانندتصویر بالا

 

https://up.rozbano.com/view/3268741/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-24.jpg

سنجاق زده و کوک می زنیم مانند تصویر بالا و بعد اون قسمت خط تا را با چرخ می دوزیم دقت کنید فقط خط تای اون تیکو دوختو
می شود بو شلوار نمی دوزیمش.

 

https://up.rozbano.com/view/3268740/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-25.jpg

بعدش اتو می کنیم تا کار صاف شود و آماده برای دوخت زیپ

 

https://up.rozbano.com/view/3268742/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-26.jpg

خیاطی و آموزش رسم الگو خیاطی و دوخت شلوار کمری

 

بعد سمت راست شلوار را طوری روی سمت چپ شلوار قرار می دهیم که خط تای وسط شلوار همون خط اتو که دقیقا اول کار قبل از دوخت زیپ سمت چپ روی شلوار ایجاد کردیم (عکس سوم از شروع تصاویر دوخت زیپ شلوار) روی خط دوخت زیپ سمت چپ قرار بگیرد مانند تصویر بالا.

 

https://up.rozbano.com/view/3268743/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-27.jpg

در تصویر بالا من لبه محل زیپ را بر گرداندم تا متوجه صحبت من بشوید و خوب دقت کنید می بینید که خط تای وسط شلوار دقیقا روی لبه زیپ زیری
(سمت چپ) قرار دارد، بعدش زیپ رو در جای خودش و سمت راست شلوار سنجاق می زنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/3268744/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-28.jpg

در تصویر بالا پشت کار رو مشاهده می کنید که زیپ در سمت راست سنجاق زده شده و آماده برای دوخت است.

 

https://up.rozbano.com/view/3268745/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-29.jpg

https://up.rozbano.com/view/3268746/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-30.jpg

بعد اول کوک می زنیم با نخ و سوزن تا زیپ ثابت شود مانند تصویر بالا

 

https://up.rozbano.com/view/3268747/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-31.jpg

در تصویر بالا می بینید که شلوار صاف پهن شده و قسمت رویه زیپ را با مل خیاطی من خط کشیدم
تا موقع دوخت راحت باشیم و مسیر دوخت مشخص باشد.

 

https://up.rozbano.com/view/3268748/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-32.jpg

با چرخ محل زیپ رو از رویه شلوار و جایی که مل خیاطی کشیدم می دوزیم.


دقت کنید موقع دوخت انتهای محل زیپ که یکم شکل هلال است ، فقط در همون قسمت هلال، تیکه سمت چپ زیر دوخت قرار بگیرد و همراه با رویه دوخته می شود، به سمت بالا که می آئیم اون تیکه سمت چپ رو از مسیر دوخت کنار می زنیم و مواظب باشید که زیر دوخت نباشد و به تصویر بالا دقت کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/3268749/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-33.jpg

بعدش همه کوک هایی که روی شلوار هست بشکافید و محل زیپ رو خوب اتو کنید و از اتوی سرد هم استفاده کنید.
بعد از اتمام دوخت زیپ نوبت به دوخت کمر می رسد (مراحل کار دوخت کمر مانند دوخت کمر دامن است)

 

https://up.rozbano.com/view/3268750/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-34.jpg

حتما روی کمر شلوار را چرخ روکار برید.

 

https://up.rozbano.com/view/3268751/Pattern%20and%20sewing%20waist%20pants-35.jpg

و بعدش جادکمه و دکمه بدوزید.

 

دمپای شلوار هم اندازه بزنید و هر و قت می خواهید قد شلوار رو اندازه بزنید اینکار را ازپشت پا انجام بدهید یعنی خودتون شلوار را بپوشید و صاف بایستید و از کسی کمک بخواهید تا از پشت پا اندازه قد شلوار را برایتان بگیرد و دم پای شلوار را سنجاق بزند و این رو در نظر داشته باشید که 5/. تا 1 سانت شلوار از کف پاشنه پا فاصله داشته باشد خوب هست و زمانی که با کفش هستید قد شلوار در اندام تان خوب دیده می شود، می تونید لبه شلوار را سر دوز بزنید و بعد پس دوزی کنید یا که چرخ بکنید.

 

تهیه و تنظیم شده در: بخش آموزش خیاطی

منابع: انجمن های نوعروس


 

 

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

خیاطی

الگو خیاطی

دوخت شلوار کمری

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]