به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش بافت ست شال و کلاه - روش اندازه گیری دقیق در بافتنی

آموزش بافت ست شال و کلاه به همراه نکات اندازه گیری دقیق

تاريخ ارسال پست:
چهارشنبه 1398/07/10
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
6703

آموزش بافت ست شال و کلاه به همراه نکات اندازه گیری دقیق

لباس های بافت که بیشتر برای فصول سرد سال می باشند طرفداران خاص خود را دارند. اکثر خانم های دوست دارند لباس های بافت را به صورت ست کامل تهیه کنند. امروز برای شما دوستان عزیزی که با هنر بافتنی آشنایی دارید آموزش بافت ست شال و کلاه زنانه را آماده کرده ایم. این کلاه بافت به همراه شال بافت زیبای زناه یک ست شیک و زیبای زمستانی را تشکیل می دهند. در ضمن قصد داریم تا شما را در این جا با تعدادی از نکات اندازه گیری دقیق در بافتنی آشنا کنیم. اگر شما هم از این ست خوشتان آمده است در ادامه همراه رزبانو باشید.

 

https://up.rozbano.com/view/2960185/Textured%20scarf%20and%20hat%20set.jpg

آموزش بافت ست شال و کلاه به همراه نکات اندازه گیری دقیق

 

آموزش رج به رج بافت ست شال و کلاه زنانه:

برای بافت این ست زیبا و خاص زنانه کار خیلی سختی نخواهید داشت. شما هم می توانید با این ست شیک شال و کلاه مانند ستاره ای در مهمانی و دور همی های زمستانی بدرخشید. بهتر است برای یادگیری بافت این ست زمستانی زیبا و شیک با همراه شوید.

 

مراحل بافت ست شال و کلاه زنانه:

در گام اول برای بافت این ست شال و کلاه زیبا و جدید به اندازه دور سر دانه سرانداخته، می توانید کشباف یا رکن و یا مثل این مدل بافت ساده از رو بزنید که بلندی آن دلخواه می باشد.

رج یکم  👈 4 دانه از رو  / یک ژته / یکی از زیر / یک ژته / 6 رو (این تعداد بستگی به بزرگی و کوچکی کلاه دارد، می توانید بیشتر یااکمتر کنید) یک ژته / یکی زیر / یک ژته / 6 رو . تا آخر بافت تکرارکنید و سپس در آخر 4 رو

رج دوم  👈 سپس تمام رج های پشت دانه ها همان طور که دیده می شود بافته می شود ژته ها هم از رو

رج سوم 👈 4 رو / یکی از زیر / یک ژته / یکی از زیر / یک ژته / یکی از زیر / 6 رو

رج پنجم 👈  4رو / 2 زیر / یک ژته / یکی از زیر / یک ژته / 2 زیر / 6 رو

 

به همین ترتیب کنار یک دانه زیر / یک ژته قبل از یک دانه / و یک ژته بعد از یک دانه در رج رو می بافید، تا تعداد دانه های زیر 17 دانه شود (این تعداد با بزرگ و کوچکی کلاه تغییر می کند). بعد از اینکه 17 دانه شد به ترتیب زیر عمل می کنید:

رج یکم 👈 4 رو  / دو تا یکی از زیر / 13 دانه از زیر (دیگر بافت اضافه نمی شود)

رج دوم 👈 دو دانه را جا به جا کنید بعد دو تا یکی کنید / 6 رو

رج دسوم 👈 4 رو / دو تا یکی / 11 زیر / دو تا یکی / 6 رو

به همین صورت از اول و آخر برگ، یک دانه کم کنید تا به 3 دانه برسد وقتی 3 دانه شد سه تا را با هم یکی کنید. برای جمع کردن کلاه در دو رج بافت را دو تا یکی، دو تا یکی انجام دهید. تا آخر
دانه ها را به نخ گرفته بکشید و درز پشت کلاه را بدوزید. موفق باشید.

 

روش اندازه گیری دقیق برای بافت:

 

https://up.rozbano.com/view/2960186/Textured%20scarf%20and%20hat%20set-01.jpg

محاسبه تعداد دانه هایی که باید برای بافت سر بیاندازید

 

قسمت اول: محاسبه تعداد دانه هایی که باید برای بافت سر بیاندازید:

برای این که بدانید برای هر لباس یا کلاه یا شال و یا هر چیز دیگر چند تا دونه باید سر بندازید، دو راه دارید: یا باید بر اساس توضیحات بافت موجود در انواع کتاب ها و یا مجلات اینترنتی و ... عمل کنید که در این صورت باید حتما نخ و میل شما منطبق بر همانی باشد که در آن توضیح ارائه می شود. یا این که با هر نخ و میلی که خودتان مایل هستید بر اساس اندازه های شخصی که می خواهید برای آن ببافید، خودتان دونه های لازم را محاسبه کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/2960187/Textured%20scarf%20and%20hat%20set-02.jpg

نحوه به دست آوردن تعداد دانه برای هر بافتی

 

قسمت دوم: به دست آوردن تعداد دانه برای هر بافتی:

برای این کار، ابتدا با متر اندازه مورد نظر را بگیرید. مثلا برای لباس باید دور کمر و یا باسن و یا سینه (هر کدام که بزرگ تر هست) را اندازه بگیرید. البته مقدار گشادی مورد نیاز را هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر دور کمر فرد مورد نظر 80 سانتی متر هست و می خواهید 4 سانتی متر هم گشادی در نظر بگیرید، تعداد دونه های لازم را باید بر اساس اندازه 84 سانتی متر محاسبه کنید و یا در مورد کلاه، باید اندازه دور پیشانی را بگیرید. در مورد شال پهنای شال دلخواه هست و برای آقایان پهن تر در نظر گرفته می شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2960188/Textured%20scarf%20and%20hat%20set-03.jpg

پیدا کردن اندازه دقیق بافت بوسیله کاموا

 

قسمت سوم: پیدا کردن اندازه دقیق بافت بوسیله کاموا:

بعد از اندازه گرفتن به کاغذ روی کاموا مراجعه کنید. در اکثر کلاف ها روی کاغذ موجود، مربعی وجود دارد که روی آن نمونه بافت کشیده شده است. یعنی در بین علامت های موجود روی کاغذ، یک مربع وجود دارد که زیر آن یک عدد و در سمت راست آن یک عدد دیگر نوشته شده و در سمت چپ هم نوشته شده 10*10. مثلا زیر مربع نوشته شده 10 و در سمت چپ نوشته شده 15، این به این معنی هست که اگر با کاموای مورد نظر و با شماره میلی که روی همان کاغذ مشخص شده، اگر 10 تا دونه سر انداخته و 15 رج ببافید یک مربع 10 در 10 سانتی متر به دست می آید. اما اگر این مربع روی کاغذ وجود نداشته باشد (در بعضی از کامواهای ایرانی این اندازه ثبت نمی شود)، در این صورت خودتان 10 تا دونه با کاموا و میل مورد نظرتان سر بندازید و چند رج ببافید، مثلا 4 رج و بعد با متر اندازه این 10 تا دونه را بگیرید.

 

https://up.rozbano.com/view/2960189/Textured%20scarf%20and%20hat%20set-04.jpg

ذکر مثال برای نحوه اندازه گیری در بافت

 

قسمت چهارم: ذکر مثال برای نحوه اندازه گیری در بافت:

باز برای این که بهتر متوجه شوید من با ذکر یک مثال توضیح می دهم. فرض می کنیم که من با میل و کاموای مورد نظرم 10 تا دونه سر انداختم و بعد از 4 رج بافتن و اندازه گرفتن این 10 تا دونه، 7 سانتی متر می شود. فرض می کنیم که اندازه ای که قرار است من برای آن چیزی را ببافم 40 سانتی متر هست. ابتدا این اندازه را بر اندازه 10 تا دونه که بافته بودم تقسیم می کنم. (5.6 =  7 /  40) و سپس عدد بدست آمده را در تعداد دونه های سر انداخته ضرب می کنم. (56 =  10 *  5.6) بنابراین باید 56 تا دونه سر بندازم. این محاسبه برای تمام موارد، انجام می شود. یعنی برای کلاه، بالاتنه لباس، آستین و ...

 

تهیه و ترجمه شده در: بخش هنرکده رزبانو

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

بافت

کلاه

شال

نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش