به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

تاريخ ارسال پست:
شنبه 1400/06/06
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
525

رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

همه ما بارها و بارها با لکه و جرم شیرآلات مواجه شده ایم! این لکه ها معمولاً بسیار سمج هستند و پس از هر بار استفاده از شیرآلات دوباره سر و کله شان پیدا می شود! اما چطور شیرآلات را تمیز کنیم؟

 

درست است که لکه‌های آب بیشتر به سطوح براق و یا مشکی چهره بدی می‌بخشند و روی شیرآلات سفید یا مات نمای چندانی ندارند، اما به هر حال خلاص شدن از شر آن‌ها نیازمند از بین بردن رسوب شیرآلات است. تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، مایع ظرفشویی و سرکه ساده ترین روش های رسوب گیری شیر اهرمی هستند. در ادامه با علت رسوب آب و روش های جرم گیری شیرآلات آشنا خواهید شد.

 

چه موادی باعث ایجاد رسوب شیرآلات می‌شود؟

پیش از آن که به بیان شیوه‌هایی در خصوص جرم گیری شیرآلات بپردازیم لازم است بدانید چه چیزهایی باعث به وجود آمدن لکه و جرم روی شیرآلات و به طور کل سطوح مختلف مانند سینک روشویی، سینک ظرفشویی و... می‌شود:

 

آهک و املاح موجود در آب عامل اصلی رسوب شیرآلات

 ماده ای که باعث به وجود آمدن جرم شیرآلات و از بین رفتن جلای آن‌ها می‌شود املاح آب است. حتما در برخی مناطق، شهرها و روستاها که آب دارای املاح و آهک بیشتری است با جرم گرفتن بیشتر شیرآلات، ظروف و حتی جرم داخل کتری و سماور مواجه شده‌اید. چنانچه جرم گیری این سطوح دیر به دیر انجام شود طبیعتا از بین بردن آن‌ها با استفاده از رسوب زداها سخت‌تر خواهد بود. ضمن آن که تجمع حجم زیادی از آهک می‌تواند باعث خوردگی ظروف و سطوح شود و به شیرآلات آسیب برساند و کارکرد آن را با مشکل مواجه نماید.

 

https://up.rozbano.com/view/3400186/How%20is%20the%20valve%20formed.jpg

رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

 

از بین بردن رسوب شیرآلات، مهمترین عامل حفظ درخشانی و زیبایی شیرآلات است. جرم گیری شیرآلات و رسوب زدایی شیرآلات می تواند با استفاده از روش های خانگی آسان و با کمک موادی مانند سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین انجام شود. بهتر است رسوب گیری شیر اهرمی، بسته به میزان سختی آب، در فواصل زمانی صحیح صورت گیرد تا از سفت شدن بیش از حد رسوبات بر روی شیرآلات و یا گرفتگی شیرآلات جلوگیری شود. برای رسوب گیری شیرآلات هرگز سطح آنها را با اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی نتراشید، چرا که با این کار آبکاری شیر صدمه می بیند.

 

از بین بردن رسوب شیرآلات

رسوب زدایی شیر اهرمی یکی از مهمترین مراحل نگهداری از شیرآلات است. بهتر است برای جلوگیری از آسیب رساندن به آبکاری شیرآلات از مواد و شوینده های صنعتی استفاده نکنید و جرم گیر مخصوص شیرآلات را نیز برای مرحله آخر، یعنی زمانی که رسوب گیری شیر اهرمی با روش های خانگی نتیجه مطلوب نداد، در نظر بگیرید. آسان ترین و ایمن ترین روش از بین بردن رسوب شیرآلات استفاده از سرکه سفید، جوش شیرین یا مایع ظرفشویی است.

 

از بین بردن رسوب شیرآلات با سرکه سفید

سرکه سفید در دسترس ترین گزینه برای رسوب گیری شیر اهرمی است که در هر آشپزخانه ای یافت می شود. این ماده به دلیل خاصیت اسیدی خود در از بین بردن رسوب شیرآلات بسیار موثر عمل می کند. جهت از بین بردن رسوب شیرآلات با سرکه سفید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در ابتدا یک بطری دارای اسپری را به صورت نصف نصف با آب و سرکه سفید پر کنید.
 2. محلول را به بخش های جرم گرفته و دارای رسوب شیرآلات بپاشید.
 3. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا سرکه جرم ها را در خود حل کند.
 4. شیرآلات را آبکشی کنید.
 5. از یک دستمال نخی نرم برای خشک کردن شیر آب استفاده کنید.
https://up.rozbano.com/view/3400187/How%20is%20the%20valve%20formed-01.jpg
رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

نکات مهم در رسوب گیری شیر اهرمی به کمک سرکه

به هنگام رسوب گیری شیر اهرمی و یا از بین بردن رسوب شیرآلات با سرکه چند نکته را باید حتما در نظر داشته باشید:

 1. حتما از دستکش استفاده کنید زیرا تماس سرکه با پوست دست می تواند باعث خشکی آن شود و یا به پوست های حساس آسیب برساند.
 2. سرکه بویی دارد که ممکن است شما را به سرفه بیندازد، بنابراین بهتر است در یا پنجره سرویس بهداشتی و آشپزخانه را باز بگذارید و یا فن را روشن کنید تا هوا در جریان باشد.
 3. زمان جرم زدایی با سرکه طولانی‌تر است. پس بهتر است در صورتی که میزان جرم ها زیاد است، شیرآلات را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و اجازه دهید برای چند ساعت در همین حالت باقی بماند. سپس شیرآلات و سطوحی که برای جرم‌گیری به آب و سرکه آغشته کرده‌اید را با یک ابر نرم بشویید و آبکشی نمایید.

برق انداختن شیرآلات با مایع ظرفشویی

در صورتی که هر بار پس از استفاده از شیرآلات آنها را خشک می کنید، می توانید برای برق انداختن شیرآلات از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید. این روش سریع تر از دو روش دیگر است و نیازی به آماده سازی خاصی ندارد. کافی است در پایان شستشوی ظرف ها در آخر شب، ابری را به کف مایع ظرفشویی آغشته کنید و بر روی شیرآلات بکشید. سپس شیر آب را خشک کنید و از درخشش آن لذت ببرید. در این روش نیز استفاده از ابر نرم در طی شستشو و حوله نرم در زمان خشک کردن شیرآلات اهمیت دارد تا آبکاری دچار خش نشود.

 

https://up.rozbano.com/view/3400188/How%20is%20the%20valve%20formed-02.jpg

رسوب شیرآلات چطور ایجاد می شود؟ بهترین روش رسوب گیری شیر اهرمی چیست؟

 

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از بهترین مواد در دسترس برای تمیز کردن شیرآلات است. این ماده برای سلامتی کاربران ضرری ندارد و آبکاری شیرآلات را نیز از بین نمی برد. برای تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین مراحل زیر را طی کنید:

 1. یک چهارم فنجان جوش شیرین را در 2 قاشق غذاخوری آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست بیاید. اگر خمیر بیش از حد سفت شده است، به آن کمی آب و اگر بیش از حد آبکی است، به آن کمی جوش شیرین اضافه کنید.
 2. خمیر را با استفاده از پارچه نرم و یا اسفنج بر روی بدنه شیرآلات بمالید به صورتی که تمام سطح شیر را بپوشاند. اگر برای مالیدن خمیر بر روی مهره ها و نقاط خارج از دسترس شیر از مسواک استفاده می کنید، دقت کنید که مسواک مورد استفاده حتما نرم باشد تا ابکاری شیر دچار خش خوردگی های ریز نشود.
 3. پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه شیرآلات را با اب سرد آبکشی و تمام سطح آن را با پارچه ای نرم خشک کنید.

نکات مهم در تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

در هنگام تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین حتماً دقت کنید تا از مسواک کاملاً نرم برای پخش کردن خمیر جوش شیرین و آب بر روی جرم شیرآلات استفاده کنید. ممکن است این مورد به نظر شما غیر ضروری بیاید، امّا استفاده از مسواک زبر باعث به وجود آمدن خش های ریزی خواهد شد که درخشش شیرآلات را از بین می برد. علاوه بر این، در هنگام خشک کردن شیرالات نیز حتماً از حوله نرم یا دستمال نخی استفاده کنید که هیچ خط و خش ریزی بر روی آبکاری شیرآلات ایجاد نشود.

 

آیا اگر شیرآلات مات بخرید نیازی به رسوب زدایی شیرآلات وجود ندارد؟

ممکن است تصور کنید که خرید شیرآلات با آبکاری مات ممکن است جذاب تر باشد؛ چراکه نیازی به تمیز کردن آن ها وجود ندارد. در صورتی که رسوب زدایی شیرآلات مات به اندازه رسوب زدایی شیرآلات براق اهمیت دارد. رسوب آب بر روی هر نوع شیرآلاتی، ظاهر آن را کدر و غیر جذاب نشان می دهد و رسوب داخل شیرآلات ممکن است عملکرد آن را با مشکل رو برو کند. بنابر این تمیز کردن شیرآلات و رسوب گیری شیر اهرمی یکی از مراحل مهم در نگهداری از شیرآلات است.

 

جمع بندی

همانطور که بررسی شد یکی از مهمترین مراحل تمیز کردن شیرآلات، از بین بردن رسوب شیرآلات و یا رسوب زدایی شیرآلات است. رسوب گیری شیر اهرمی اهمیت بالایی دارد؛ چرا که رسوب شیرآلات ظاهر و عملکرد شیر را تحت تأثیر قرار می دهد. تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین و تمیز کردن شیرآلات با سرکه یا مایع ظرفشویی از بهترین و ایمن ترین روش های تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات است. در صورت نیاز به اطلاعات تخصصی بیشتری در زمینه نگهداری از شیرآلات به وبسایت شیرآلات کاویان (kavianhamafza.com) مراجعه نمایید. در این فروشگاه اینترنتی شیرآلات بهداشتی، علاوه بر مطالعه مقاله های تخصصی در زمینه شیرآلات، می توانید شیرآلات مورد علاقه خود را نیز به صورت اینترنتی خریداری کنید.

 

 

 

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]