به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : درباره 3 روش بهسازی خاک (اختلاط عمیق خاک، جت گروتینگ، تزریق تحکیمی)

درباره 3 روش بهسازی خاک (اختلاط عمیق خاک، جت گروتینگ، تزریق تحکیمی)

تاريخ ارسال پست:
چهارشنبه 1401/12/24
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
97

درباره 3 روش بهسازی خاک (اختلاط عمیق خاک، جت گروتینگ، تزریق تحکیمی)

درباره 3 روش بهسازی خاک (اختلاط عمیق خاک، جت گروتینگ، تزریق تحکیمی)  زمانیکه قرار است ساخت‌وساز در منطقه‌ای صورت بگیرد، باید شرایط کاملا آماده شود. یکی از مواردی که باید قبل از انجام هر عمل...

 

https://up.rozbano.com/view/3635897/About%203%20methods%20of%20soil%20improvement.jpg

درباره 3 روش بهسازی خاک (اختلاط عمیق خاک، جت گروتینگ، تزریق تحکیمی)

 

زمانیکه قرار است ساخت‌وساز در منطقه‌ای صورت بگیرد، باید شرایط کاملا آماده شود. یکی از مواردی که باید قبل از انجام هر عملیات ساخت‌وسازی به آن توجه شود بهسازی خاک است.

 

به طور کلی، خاک باید مقاومت کافی را برای پذیرش سازه و انجام ساخت‌وساز داشته باشد. در غیر اینصورت، این عملیات به خوبی اجرا نمی‌شود و همین امر مشکلات زیادی را برای افرادی که در آنجا حضور دارند به وجود می‌آورد.

 

این کار باروش‌های متفاوتی از جمله جت گروتینگ، اختلاط عمیق خاک و تزریق تحکیمی انجام می‌شود. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

 

جت گروتینگ چیست؟

یکی از روش‌های نسبتا جدید در عملیات پایدارسازی گود و بهسازی خاک جت گروتینگ یا تزریق پرفشار است. زمانیکه این روش اجرا می‌شود، ظرفیت خاک در همان لحظه بالا می‌رود و مشخصات خاک اصلاح می‌گردد.

 

بهتر است بدانید این روش برای اولین بار در کشور ژاپن مطرح گردید و در همان دوران با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد. پس از آن در دهه 70 میلادی، از این روش در معادن سنگ آمریکا و بریتانیا استفاده شود.

 

 

https://up.rozbano.com/view/3635898/About%203%20methods%20of%20soil%20improvement-01.jpg

جت گروتینگ 

 

این روش به دو صورت اجرا می‌شود: تزریق پرفشار پس از حفر گمانه تا عمقی که طراح از قبل مشخص کرده است و تزریق دوغاب یا سیمان به همراه آب و هوای فشرده و سرعت 100 متر بر ثانیه. رعایت تمامی این نکات در جت گروتینگ بسیار مهم است و می‌تواند بر روش انجام کار اثر بگذارد.

 

ستون سیمانی که در این روش ایجاد می‎شود مقاومت بسیار بالایی دارد و همین امر باعث شده است این روش به عنوان یکی از روش‌های اصولی و استاندارد مورد استفاده باشد.

 

روش اجرای جت گروتینگ

به طور کلی، جت گروتینگ به سه روش اجرا می‌شود که در ادامه معرفی آنها می‌پردازیم.

 

روش تک سیاله

یکی از روش‌های کلی برای اجرای جت گروتینگ روش تک سیاله است. در این روش عملیات حفاری انجام می‌شود و زمانیکه این عملیات به اتمام می‌رسد، دریچه‌های تخلیه بسته می‌شوند و سپس مخلوط مورد نظر با فشار بسیار بالا و از طریق نازل‌ها به درون خاک تزریق می‌شوند.

 

به طور همزمان با این روش، راد به سمت بالا حرکت می‌کند و چرخش دارد. این شرایط منجر به تزریق دوغاب با سرعت بالا می‌شود.

 

با توجه به این موضوع که انرژی زیادی در این روش وجود دارد، دوغاب به خاک‌های اطراف نیز وارد می‌شود و همین امر باعث می‌شود این روش به یک روش مناسب برای بهسازی خاک تبدیل شود.

 

روش دو سیاله

روش دیگری که در این مسیر مطرح می‌گردد روش دو سیاله است. این روش از جهت‌های زیادی مشابه به روش تک سیاله است، با این تفاوت که در روش تزریق پرفشار دو سیاله، غلافی از هوای فشرده تشکیل می‌گردد  که فشار آن 12 بار است و در محیط دوغاب قرار گرفته است.

 

در نتیجه، دوغاب به درون خاک تزریق می‌گردد و همین امر باعث می‌شود انرژی تزریق به میزان زیادی افزایش پیدا کند.

 

زمانیکه انرژی تزریق بالا باشد، به همان اندازه شعاع نفوذ بالا می‌رود و قطری که بدست می‌آید، ضخامت بالاتری در خاک‌های مختلف خواهد داشت.

 

این مسئله می‌تواند به بهسازی خاک کمک کند و دیگر باعث آسیب به سازه‌ها نمی‌شود.

 

روش سه سیاله

از روش‌های دیگر جت گروتینگ می‌توان به اجرای روش سه سیاله اشاره کرد. در این روش، غلافی از هوای فشرده تحت فشار 8 الی 12 بار در اطراف آب با فشار بالا قرار دارد و می‌تواند به ساختارهای خاک را از بین ببرد و به درون آنها نفوذ کند.

 

https://up.rozbano.com/view/3635899/About%203%20methods%20of%20soil%20improvement-02.jpg

روش اجرای جت گروتینگ

 

 در این روش، دوغاب با فشار 40 الی 70 بار از نازدل دیگری که در محدوده مورد نظر قرار گرفته است، وارد خاک می‌شود و با آن مخلوط می‌شود. این مسئله نقش بسیار مهمی در بهسازی خاک و افزایش مقاومت آن دارد.

 

تزریق تحکیمی چیست؟

در کنار جت گروتینگ، روش‌های دیگری برای بهسازی خاک انجام می‌شوند. تزریق تحکیمی روشی است که تزریق دوغاب به دورن آن صورت می‌گیرد و همین امر باعث می‌شود لایه‌های خاک استحکام زیادی پیدا کنند.

 

زمانی که استحکام خاک بالا می‌رود، کیفیت و تراکم خاک به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند و این مسئله می‌تواند به بهبود روند ساخت سازه‌ها کمک کند.

 

با روش تزریق تحکیمی ناپیوستگی‌ها و خلاهایی که در میان توده‌های سنگ‌ها قرار گرفته‌اند پر می‌شوند و سطحی یکپارچه به وجود می‌آید.

 

در این روش برای پر کردن ناهمواری‌ها از توده‌های سنگی با دوغاب سیمان استفاده می‌شود. این کار در بهبود نفوذپذیری و مقاومت خاک اثرگذار است.

 

فرآیند اصلی تزریق تحکیمی بدین صورت انجام می‌شود که حفره‌ها پر می‌شوند و نفوذ هوا و مایعات به درون خاک از بین می‌رود.

 

در نتیجه شیب هیدرولیکی پایین می‌آید و دیگر مایعات و گازها انتقال پیدا نمی‌کنند. از روش تزریق تحکیمی برای احداث سد و مقاوم‌سازی سدها، حفاری و تونل‌زنی سطح تثبیت‌کننده زمین و کنترل نشست آب استفاده می‌شود.

 

اختلاط عمیق خاک چیست؟

یکی دیگر از روش‌های بهسازی خاک اختلاط عمیق خاک است. در این روش، مواد پایدارکننده مانند سیمان و یا آهک از طریق یک حفار با محور توخالی به صورت مکانیکی در خاک تزریق می‌شوند و ستون‌های خاکی سیمانی را به وجود می‌آورند.

 

این ستون‌ها به بهبود و اصلاح مشخصات خاک کمک می‌کنند. با استفاده از اختلاط عمیق می‎توان دیوارهای آب‌بند ایجاد کرد و در نتیجه هر گونه آرایشی در زیر پی ساختمان قابل اجرا خواهد بود.

 

گاهی در این روش از نیمرخ‌های زوج و یا تک که به داخل خاک رانده می‌شوند استفاده می‌شوند که به در گودبرداری با مهارگذاری (انکراژ) مقاومت مورد نیاز تامین می‌گردد.

 

برای انجام عملیات بهسازی خاک به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد روش‌های بهسازی خاک از جمله جت گروتینگ در اختیار شما قرار دهیم. این روش یک کار تخصصی است و کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده باشند.

 

برای انجام عملیات بهسازی خاک از جمله جت گروتینگ و روش‌های دیگر، می‌توانید به شرکت عمران طرح ابرند مراجعه نمایید.

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

تزریق تحکیمی

جت گروتینگ

اختلاط عمیق خاک

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش