به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : راهنمای خرید یک عینک آفتابی استاندارد - روش انتخاب عینک آفتابی مناسب

راهنمای خرید یک عینک آفتابی استاندارد

تاريخ ارسال پست:
سه شنبه 04 / 03 / 1395
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
129

راهنمای خرید یک عینک آفتابی استاندارد

به خاطر اهمیت محافظت از چشم و اهمیت خرید یک عینک آفتابی مناسب، بر آن شدیم تا مقاله ای با عنوان "راهنمای خرید یک عینک آفتابی استاندارد" را خدمت شما ارائه دهیم. بررسي هاي علمي نشان داده است که قرار گرفتن طولاني مدت در معرض نور خورشيد، بدون محافظت از چشم، مي تواند باعث ايجاد کاتاراکت (آب مرواريد) و دژنرسانس ماکولا شده و به چشم ها صدمه بزند. به همين دليل چشم پزشکان استفاده از عينک آفتابي جاذب اشعه ي ماوراي بنفش و کلاه لبه دار را در زمان مواجهه طولاني مدت با نور خورشيد توصيه مي کنند.

 

https://up.rozbano.com/view/2976671/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-04.jpg

عینک آفتابی چیست؟

 

عینک آفتابی چیست؟

عینک آفتابی به عینکی اطلاق می‌شود که اولاً زیادی نور خورشید را جذب نماید و میزان مناسبی از نور را به چشم برساند و ثانیاً اشعه مضر نور خورشید و به ویژه اشعه فرابنفش (UV) را به طور کامل جذب کند. با توجه به شدت اشعه آفتاب در کشور ما و گزارش‌های متعددی که در مورد زیان اشعه فرابنفش منتشر شده، مقوله استفاده از عینک‌ های آفتابی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

 

انتخاب عینک‌های آفتابی اغلب بر مبنای در دسترس بودن، وضعیت ظاهری عینک و قیمت عینک آفتابی، بدون در نظر گرفتن ویژگی‌ های فنی و نحوه ساخت و نیاز موارد خاص انجام می‌ گیرد. تداوم این روند و عدم توجه به ویژگی‌های ضروری عینک و نیز عدم استفاده از عینک‌ های آفتابی، بر حسب مورد، می‌تواند تبعاتی از قبیل خیرگی چشم، کاهش حد بینایی، کاهش حساسیت به کنتراست و احتمالاً ایجاد کاتاراکت و بیماری سنی شبکیه را به دنبال داشته باشد.

 

https://up.rozbano.com/view/2976667/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard.jpg

ویژگی های یک عینک آفتابی استاندارد و مناسب

 

ویژگی‌ های عینک آفتابی مناسب و استاندارد

• تیرگی عینک آفتابی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار حالت خیرگی نشود. یک دستور ساده برای فهمیدن مناسب تیرگی عینک این است که زمانی که در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می‌کنیم، چشم‌های خود را نبینیم. حداکثر موارد میزان عبور نور 15 درصد تا 25 درصد مناسب است، یعنی عینک آفتابی باید 75 تا 85 درصد نور را جذب یا منعکس نماید. البته برای بعضی فعالیت‌ ها مانند اسکی، کوهنوردی، پرواز در بالای ابرها و به سر بردن در سواحل آفتابی عینک‌ های تیره‌تری لازم است. در این موارد بهتر است عینک حفاظ جانبی نیز داشته باشد.

 

• وقتی عینک آفتابی را در مقابل یک صفحه طرح‌دار تکان می‌دهیم نباید صفحه موج‌دار، تار و کج و معوج دیده شود.

عینک آفتابی نباید تشخیص رنگ‌ های اشیا و چراغ‌ های راهنمایی را مختل نماید. رنگ خاکستری شیشه عینک از این نظر ارجح است.

• شیشه‌ های عینک آفتابی باید نسبت به ضربه مقاوم باشند. پلی‌کربنات از همه موارد مقاوم‌ تر است. سایر عینک‌ ها نیز باید استانداردهای FDA را از نظر مقاوم بودن داشته باشند.

 

• لازم است شیشه‌ های عینک آفتابی، جاذب اشعه UV باشند. استاندارد ANSI Z 80.3 مقرر می‌دارد که برای موارد عادی، حداکثر عبور اشعه UVB، پنج درصد و برای موارد خاصی که در بالا ذکر شد، یک درصد باشد. حداکثر عبور UVA برای موارد عادی باید به اندازه میزان عبور نورمریی و برای موارد خاص نصف میزان عبور نورمریی باشد.

• قاب عینک آفتابی باید بزرگ باشد تا محافظت کافی صورت گیرد. محافظ جانبی عینک نباید به نحوی باشد که دید کناری را مختل نماید.

 

https://up.rozbano.com/view/2976668/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-01.jpg

راهنمای انتخاب رنگ عینک آفتابی

 

رنگ عینک آفتابی:

شاید هنگام انتخاب عینک آفتابی با دیدن عدسی‌های رنگی با رنگ‌های متفاوت، بارها ازخودتان پرسیده باشید این تفاوت رنگ برای چیست و به چه کاری می‌آید؟ آیا فقط بحث هماهنگی رنگ عدسی با لباس مهمانی و تیپ مطرح است؟ کدام رنگ عینک آفتابی مناسب‌تر است؟ به عقیده کارشناسان، بهترین رنگ عینک آفتابی در مصارف عادی، دودی است. اما برای رانندگی‌های طولانی بهترین عدسی برای عینک آفتابی راننده رنگ قهوه‌ای خواهد بود. اما بد نیست بیشتر درباره خواص رنگ‌های مختلف عدسی بدانیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2976669/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-02.jpg

نکاتی که باید قبل از خرید عینک آفتابی به آن توجه کنید

 

- خاکستری: این رنگ در عدسی‌ها به‌ عنوان ته رنگی فوق العاده که سبب کاهش کلی روشنایی نور شده و چشم‌ را در برابر تابش‌ های خیره‌کننده نور محافظت می‌کند. این ته رنگ برای رانندگی و استفاده عمومی مناسب است.

 

- زرد و طلایی: این رنگ‌ها میزان نور آبی را کاهش داده و در عین حال به فرکانس‌ های دیگر نور اجازه عبور می‌ دهد. ته رنگ زرد به‌ طور کلی رنگ آبی را حذف کرده و سبب خواهد شد همه چیز مقابل دیدگان شما واضح‌ تر به‌نظر برسد. با توجه به این خاصیت عینک آفتابی با ته رنگ زرد و طلایی بهترین گزینه برای اسکی بازان در فصل زمستان است ولی چون این رنگ دید نوری را مختل می‌کند برای رانندگی در غروب و هوای ابری یا مه آلود اصلا گزینه مناسبی نیست.

 

- قهوه‌ای و کهربایی: این نوع عدسی‌ها به‌ عنوان عدسی‌ های رنگی عمومی است که می‌ تواند میزان نور زننده را کاهش داده و از ورود فرکانس‌ های بالای نور مانند نور آبی و ماورای بنفش به سیستم بینایی ما جلوگیری کند، به همین دلیل کنتراست و وضوح کاملی از مناظر مقابل ما ارائه خواهد داد و عدسی‌ های مناسبی برای دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی طولانی است.

 

- سبز: کاهش نور زننده و حذف نور آبی از ویژگی‌ های این رنگ‌ هاست، از آن رو که ته رنگ سبز بالاترین میزان کنتراست و بیشترین درجه تیزبینی را فراهم می‌آورد، بسیار محبوب است، اما فراموش نکنید گزینه مناسبی برای رانندگی نیست چون باعث اختلال در تشخیص رنگ قرمز و زرد که دو رنگ بسیار کاربردی برای علائم رانندگی است؛ می‌ شود و می‌ تواند برایتان خطرساز باشد.

 

- صورتی و قرمز: کنتراست عالی را از اجسام با پس زمینه آبی و سبز فراهم می‌ آورد. برای شکار و اسکی روی آبی مناسب است.

- ته رنگ آبی: بیشترین نور آبی را از خود عبور می‌ دهد. برای گلف، تنیس یا نشانه‌گیری به سوی هدف‌ های سبز رنگ در باشگاه‌ های تیراندازی مناسب است.

 

https://up.rozbano.com/view/2976673/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-06.jpg

اشکال مختلف عینک آفتابی

 

چگونه عینک آفتابی خود را تمیز کنیم؟

از یک پارچه نرم استفاده کنید، هیچ گاه از دستمال کاغذی برای تمیز کردن عینک آفتابی استفاده نکنید، چون زبر هستند و برای تمیز کردن سطح صاف عینک مناسب نیستند. لنزها را با اسپری مخصوص و یا حتی کمی آب مرطوب کرده و بعد پاک کنید چون در غیر این صورت در اثر اصطکاک خراش ایجاد می شود. چه کسانی استفاده از عینک آفتابی برایشان ضروری است؟

 

https://up.rozbano.com/view/2976670/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-03.jpg

نکاتی برای انتخاب عینک آفتابی مناسب

 

1- کسانی که تحت عمل کاتاراکت بدون کارگذاری لنز داخل چشمی و یا با کارگذاری انواع غیرجاذب UV قرار گرفته‌اند.
2- بیماران مبتلا به آب مروارید برای جلوگیری از پخش نور باید از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنند.
3- کسانی که از داروهای حساس‌کننده به نور استفاده می‌نمایند.
4- کسانی که به تناسب شغل در معرض نور UV قرار دارند مانند جوشکاران، متخصصان الکترونیک، گرافیک و محققان در زمینه‌های مربوط.
5- کسانی که مدت زیادی از روز را در آفتاب می‌گذرانند باید از عینک آفتابی استفاده کنند.
6- مبتلایان به ناخنک و دژنرسانس ماکولا (بیماری سنی شبکیه)
7- کسانی که فعالیت‌هایی مانند اسکی روی برف،‌ حمام آفتاب گرفتن و کوهنوردی در ارتفاعات بسیار بالا و برفگیر دارند.
8- کسانی که از لامپ‌های آفتابی استفاده می‌نمایند.
9- کودکانی که ساعت‌های متمادی در محیط‌های آفتابی مشغول بازی می‌شوند.

 

10- به طور کلی نیز استفاده از عینک آفتابی در تابستان و در موارد نور شدید آفتاب برای همه اشخاص مفید است. اثر اشعه آفتاب روی بافت‌های بدن، جمع‌شونده (cumulative) است. یعنی اثری که اشعه روی بافت می‌گذارد باقی می‌مانده و اثر مواقع دیگر به آن اضافه می‌شوند. بنابراین تماس طولانی کودکان و جوانان با آفتاب می‌تواند اثر خود را در سنین متوسط و بالا ظاهر نماید.

 

میزان اشعه UV در ساعات وسط روز، بین 10 صبح تا 4 بعداز ظهر، از مواقع دیگر بیشتر است و کسانی که در این ساعات از روز در فضای آزاد به سر می‌برند بیشتر نیاز به استفاده از عینک آفتابی دارند.

 

راهنمای انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت:

 

https://up.rozbano.com/view/2976674/how%20to%20choose%20sunglasses%20standard-07.jpg

راهنمای انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت

 

منابع: sibna.ir / neshate-koohestan.blogfa.com / digikala.com


به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

راهنمای خرید

عینک آفتابی

چشم

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]