به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : راهنمای انتخاب و شناخت انواع کامو قلاب بافی

راهنمای انتخاب و شناخت انواع کامو قلاب بافی

تاريخ ارسال پست:
جمعه 23 / 01 / 1398
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
8980

راهنمای انتخاب و شناخت انواع کامو قلاب بافی

سوال یکی از دوستان راجع به انتخاب کاموا متناسب با کاری که انجام می دهیم ما را بر این داشت تا این مقاله آموزش با عنوان راهنمای انتخاب کامو مناسب برای قلاب بافی را برای شما تدوین و تنظیم کنیم. شما می توانید متناسب با بافتی که در حال انجام آن هستید کاموای مورد نظر خود را انتخاب کنید و به نتیجه بهتری دست یابید. به طور کلی نخ های مورد استفاده در بافتنی به ۴ دسته طبیعی (پشم و موی حیوانات)، کتان (الیاف گیاهی)، ابریشم و نخ ها مصنوعی تقسیم می‌شود. در ادامه برای شناخت بهتر نخ و کاموا همراه رزبانو باشید.

 

https://up.rozbano.com/view/2811562/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn.jpg

راهنمای انتخاب و شناخت انواع کامو قلاب بافی

 

نخ ها و کامواهای متنوعی برای قلاب بافی وجود دارد که شما می توانید بنا به سليقه و نوع بافتي  که قرار است انجام دهید آنها را خریداری کنید ، نخ ها ی موجود ،دارای شماره بندی هستند ولی در کل دقیقا نمی توان تعیین کرد که چه نخی و با چه شماره ای با چه قلاب و با چه شماره ای استفاده شود،اما به صورت کلی می توان گفت با قلاب بزرگتر، بافت نرم تر ولی ظاهر زبرتری به دست می آید. و یا برای بافت مدل روتختی بایستی از نخی ضخیم تر و قلابی با شماره پایین استفاده نمایید تا بافت شما حجم دار و ضخیم تر دیده شود و اینکه برای لباس نوزاد يا پتو باید از نخ سبك و برای لباس مجلسي زنانه از نخ سنگين تر باید استفاده  کرد.
بافتنی یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بانوان در فصل زمستان است و هر سال با اولین موج سرما، بازار خرید کاموا داغ می‌شود. اما هر کاموایی برای مدل‌های مختلف بافتنی مناسب نیست و کاموا باید براساس معیارهای مختلف انتخاب شود. در ادامه شیوه‌هایی معرفی می‌شوند که می‌توانید براساس آن‌ها مناسب‌ترین کاموا برای بافتنی خود را انتخاب کنید.

۱) انتخاب کاموا بر اساس مقیاس:

https://up.rozbano.com/view/2811565/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn-03.jpg

انتخاب کاموا بر اساس مقیاس

 

بر روی هر کاموا، مقیاسی نوشته شده که به شما می‌گوید با استفاده از دو میل بافتنی یا قلاب، در هر سانتی‌متر چند گره جا می‌گیرد. اگر مقیاس کاموای خود را ندارید، کافی است به اندازه‌ی ۱۵ سانت یک نمونه‌ی ساده از آن را ببافید و تعداد گره‌های زده شده را تقسیم بر ۱۵ کنید
با این حال اگر دو کاموای مختلف دارای مقیاس یکسانی هستند، اصلا به این معنا نیست که بافتنی نهایی هر دو به یک شکل خواهد بود؛ چرا که شاخص‌های دیگری مثل جنس کاموا، نوع الیاف، شل یا سفت بودن نخ کاموا و موارد بسیار دیگری در نوع بافت تأثیرگذار هستند.

۲) انتخاب کاموا بر اساس وزن آن:

https://up.rozbano.com/view/2811566/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn-04.jpg

انتخاب کاموا بر اساس وزن آن

 

وزن به طور کلی کامواها از نظر وزنی به ۷ دسته تقسیم می‌شوند که به ترتیب از سبک‌ترین به سنگین‌ترین وزن عبارتند از: لِیس (Lace)، فینگرینگ (Fingering)، اسپرت (Sport)، لایت وُرستِد (Light Worsted)، وُرستِد (Worsted)، بالکی (Bulky) و راوینگ (Roving).
وزن هر کاموا برای بافتنی خاصی مناسب است. مثلا کاموای لِیس برای قلاب‌بافی، کاموای فینگرینگ برای بافت جوراب، کاموای اسپرت برای لباس بچه، کاموای لایت ورستد برای بافت دوبل، کاموای ورستد برای روتختی، کاموای بالکی برای شال و کاموی راوینگ برای کاردستی‌های نمدی به کار می‌روند.
براساس وزن کاموا باید میل مورد نظر خود را انتخاب کنید و قاعده‌ی کلی این است که هر چه کاموا سنگین‌تر باشد، شماره‌ی میل بافتنی بالاتر و میل ضخیم‌تر است.

۳) انتخاب کاموا بر اساس جنس الیاف آن:

https://up.rozbano.com/view/2811567/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn-05.jpg

انتخاب کاموا بر اساس جنس الیاف آن

 

جنس الیاف در کاموا با خاصیت کشسانی نخ کاموا در ارتباط است و قطعا هر نوع الیافی برای بافتنی مورد نظر شما مناسب نیست. جنس الیاف می‌تواند پنبه، ابریشم، الیاف حیوانی، الیاف گیاهی و کشمیر باشد.
پنبه و ابریشم خاصیت کشسانی کمی دارند و برای بافت لباس مناسب نیستند. شما می‌توانید برای بافتن رومیزی، دستکش و دستگیره‌ی آشپزخانه، پرده و قلاب‌بافی از آنها استفاده کنید.
الیاف حیوانی گرم و سبک بوده و بهترین انتخاب برای لباس‌های زمستانی است. الیاف گیاهی محکم، بادوام و جاذب رطوبت بوده و برای لباس‌های بهار و تابستان مناسب است. کشمیر سبک و دوام اما گرانقیمت است و انتخابی خوب برای بافت شال و ژاکت به حساب می‌آید.
نکته‌ی مهم این است که هر جنس کاموایی در وزن‌های مختلف در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به نوع بافتنی، پس از انتخاب جنس الیاف مناسب، وزن مورد نظر خود را انتخاب کنید.
کاموا ابریشمی:
یکی از قدیمیترین نخ موجود در ایران و جهان می باشد. برای اولین بار در جهان این چینی ها بودند که از پیلۀ کرم ابریشم نخ تهیه کردند و تا سالها این صنعت در دست خود آنها بود. در ایران برای اولین بار در حکومت ساسانیان بود که ابریشم ایران وارد بازار آن زمان شد و رشد چشمگیری داشت و تا کنون تولید آن در کشورمان ادامه دارد ، اما دیگر مانند آن زمان تولید فراوانی ندارد و دوباره صنعتگران چینی بازار آن را در دست گرفته اند.اما ناگفته نماند که ابریشم ایرانی با وجود تولید کم آن از کیفیت عالی نسبت به  مشابه چینی خود برخوردار است. در بازار نخ ایران ،ابریشم تولید کشور ترکیه نیزموجود می باشد که برای قلاب بافی نمونۀ ایرانی آن خوش بافت تر است.کشورهای اروپایی ( آلمان، فرانسه و…) و آمریکایی ابریشم تولید می کنند اما در بازار ایران موجود نمی باشنددر این بین ابریشم تولید آلمان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.
نخ ابریشم برای رومیزی های مختلف وبعضی مدلهای  پوشاک بهترین گزینه می باشد.قلاب بافی با نخ ابریشم نسبت به نخهای دیگر نیاز به حوصله و دقت بیشتری دارد. اما به دلیل براقیت و زیبایی آن می ارزد که بیشتر وقت بگذارید.
نکته: نخهایی مشابه ابریشم ولی از جنس نایلونی و یا ترکیبی از مشتقات نفتی در بازار به نام ابریشم به فروش می رسدکه با آزمایشی ساده می توانید درصد خلوص آن را تشخیص دهید .به این ترتیب که اگر سر نخ ابریشم را آتش بزنید مانند شعله شمع می سوزد و پس از خاموش کردن آن هیچ اثری از کربن سوخته بر روی آن نمی ماند.
کاموا آکرلیک:
نخ آکرلیک از مشتقات نفت می باشد. که با پیشرفت تکنولوژی  به صورتهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. نوع ایرانی آن در بازار موجود است که تنوع کمتری دارد. کشور ترکیه طی سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری در انواع نخ آکرلیک داشته است  و در بازار ایران به وفور موجود است.نخ آکرلیک به دلیل تنوع بسیار زیاد  در رنگ ، جنس و طرح های گوناکون برای اکثر بافتها مناسب است.
کاموا کتان:
در ایران نخ کتان مناسب قلاب بافی تولید نمی شود و تمامی نخهای جنس کتان وارداتی هستند. بهترین نخ کتان تولید کشور فرانسه و آلمان می باشد. نخ کتان تولید چین در رنگهای متنوع موجود است که کیفیت خوبی ندارد . کشور ترکیه کلافهای  ۱۰۰ گرمی  با ضخامتهای مختلف از جنس کتان تولید  کرده است که روز به روز بر تنوع آن افزوده می شود.
نخ کتان بهترین گزینه برای قلاب بافی است و برای تمامی بافتها از پوشاک ، انواع رومیزی، روتختی، پرده ، عروسک و… نخ ایده عالی است.
کاموا نایلون:
نخهای نایلونی که به تور ماهیگیری هم شهرت دارند در کلافهای ۱۰۰گرمی موجود هستند. که تقریبا تمامی نخهای موجود  بازار تولید ایران هستند و از تنوع رنگی زیادی برخوردارند.این نوع نخ مناسب بعضی از مدلهای پوشاک و رومیزی می باشد.
توجه: ظاهر نخ نایلونی شبیه نخ ابریشم می باشد و بعضی به اشتباه آن را نخ ابریشم می خوانند . بهتر است برای کارهای پرکار و ارزشمند از نخ نایلونی استفاده نشود.

۴) انتخاب کاموا بر اساس رنگ:

 https://up.rozbano.com/view/2811564/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn-02.jpg

انتخاب کاموا بر اساس رنگ

 

اگرچه به نظر بسیاری از افراد، انتخاب رنگ سلیقه‌ای است، باید بدانید که گاهی رنگی نامناسب کارتان را دشوار می‌سازد. به طور کلی هر چه رنگ روشن‌تر باشد، الگوی بافتنی باید ساده‌تر شود. چون گره‌ها در رنگ‌های روشن سخت‌تر دیده شده و اگر اشکالی در کار پیش بیاید، اصلاح آن دشوارتر است. به خصوص رنگ روشن برای افراد تازه‌کار پیشنهاد نمی‌شود، چرا که حتی ممکن است چشم فرد را اذیت کند. اگر طرح پیچیده‌ای انتخاب کردید، سعی کنید از رنگ‌های متضاد استفاده کنید تا کارتان بیشتر به چشم بیاید. کامواها از نظر رنگ معمولا در چهار دسته‌ی ساده، سایه روشن، چند رنگ و خالدار قرار می‌گیرند.

 

https://up.rozbano.com/view/2811563/Choose%20and%20buy%20the%20perfect%20yarn-01.jpg

راهنمای انتخاب و شناخت انواع کامو قلاب بافی

 


تهیه و تنظیم شده در: بخش هنرکده رزبانو

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

کاموا

بافتنی

قلاب بافتی

انتخاب کاموا

خرید کاموا

رنگ کاموا

جنس کاموا

مقیاس کاموا

وزن کاموا

شناخت انواع کاموا

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]