به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش بافت پتو در 45 دقیقه

آموزش بافت پتو در 45 دقیقه

تاريخ ارسال پست:
یکشنبه 1397/09/18
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
6748

آموزش بافت پتو در 45 دقیقه

یکی از بافتنی‌های مفید و سرگرم کننده بافت پتو با کامواست که علاوه بر راحتی کاربرد بسیار بالایی دارد و می‌توان آن را کمک میل یا با دست انجام داد. بافتنی یک هنر دستی ارزشمند است که بر روح و جان اثر می‌گذارد.  برای بافت این پتوی زمستانی غول پیکر می‌توانید از کلاف‌های پشم، رشته های نمد، الیاف بافندگی، پارچه‌های باریک یا ریسه‌های نخی بسیار ضخیم استفاده کنید. شما خانم های با سلیقه و خوش ذوق ایرانی می توانید از آموزش های بافتنی سایت رزبانو برای بافت انواع مختلف پوشاک بافت بهره برده و مهارت خود را در این زمینه ارتقاء ببخشید. از این دست آموزش های مرتبط با هنر بافتنی می توانیم از آموزش بافت ژیله کلاهدار، کیف دخترانه و کوسن گربه ای شکل نام برد که در مطالب قبلی سایت در دسترس شما عزیزان می باشند.

 

https://up.rozbano.com/view/2720956/Blanket%20texture%20with%20yarn.jpg

 

 

آشنایی با ابزار لازم برای بافت

انواع کاموا
۱. کشمیر: نوعی از الیاف است که از بز کشمیر و دیگر بز‌ها به دست می‌آید. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیف دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بی‌نظیری هستند. کشمیر رنگرزی نشده یا همان رنگ طبیعی آن، سفید، خاکستری و قهوه ای‌های مختلف است.
۲. کتان: از ساقه‌ی گیاهی به همین نام (به انگلیسی فلکس) استخراج می‌شوند. کشت این گیاه به طور سالیانه انجام می‌گیرد و حداکثر رشد طولی آن در حدود ۱۲۰ سانتی متر است و قطر ساقه‌ی آن ۸/۱ تا ۱۶/۱ اینچ است. در روی شاخه‌ها، گل‌هایی به رنگ‌های سفید، قرمز، بنفش ولاجوردی و آبی دیده می‌شود. کیفیت الیاف به مرغوبیت زمین و شرایط جوی بستگی دارد.
۳. ابریشم: یکی از قدیمی‌ترین نوع نخ موجود در ایران و جهان است. اولین بار در چین از پیله‌ی کرم ابریشم نخ تهیه کردند. از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به شمار می‌روند. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشور‌هایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگ‌های متفاوتی از آن می‌بینید.

 

https://up.rozbano.com/view/2720957/Blanket%20texture%20with%20yarn-01.jpg

 

 

۴. نخ‌های ترکیبی: برای تولید نخ ترکیبی میتوان الیاف طبیعی و مصنوعی مانند پنبه و پلی استر و یا الیاف طبیعی مثل پشم و کتان را با هم ترکیب کرد و خواص بهبود یافته‌ای را به دست آورد. دارای ویژگی‌هایی مانند استحکام یا دوام بال هستند. این کار باعث کاهش هزینه تولید نخ‌های گران قیمت می‌شود.
۵. الیاف مصنوعی: با توسعه و تکامل علم شیمی و دستیابی انسان به ترکیبات و مواد مصنوعی، دانشمندان به فکر افتادند که برای استفاده در بافندگی نیز الیاف مصنوعی تهیه کنند و از آن‌ها نخ بافندگی بسازند. با وجود کمبود الیاف صبیعی مجبور شده به سراغ الیاف مصنوعی برویم که هم دارای قیمت پایین‌تر هستند و هم قابل دسترسند.

انواع میل
۱) میل چوبی
۲) میل فلزی
۳) میل بامبو
۴) میل پلاستیکی

 

https://up.rozbano.com/view/2720958/Blanket%20texture%20with%20yarn-02.jpg

 

 

مراحل بافت پتو با کاموا با استفاده از میل
برای شروع به کار نخ و میل مورد نظر را تهیه کرده و آماده به انجام کار شوید. سپس مشخص کنید که پتوی شما چند در چند است. مرحله دوم این است که با توجه به سایز نخ و قلاب باید ببینیم که یک سانت بافت ما معادل چه تعداد دانه است. یعنی در هر رج چه تعداد دانه ببافیم تا یک سانت شود. این کار را برای رج‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند هم انجام می‌دهیم. یعنی چند رج که ببافیم می‌شود یک سانت! حالا به عنوان مثال اگر ۵ دانه که ببافیم بشود یک سانت پس برای اینکه عرض کار بشود ۵۰ سانت باید ۵x۵۰=۲۵۰ تا دانه سر بیندازیم. یا اگر در قلاب بافی است ۲۵۰ زنجیره بزنیم؛ و اگر به عنوان مثال هر ۵ رج که ببافیم می‌شود یک سانت برای ۷۵ سانت باید ۵x۷۵=۳۷۵ رج ببافیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2720959/Blanket%20texture%20with%20yarn-03.jpg

 

 

با میل‌های گرد دانه سربیاندازید (سرانداختن را با دو میل انجام دهید تا شل باشد) حالا یک میل را دربیاورید و سه رج به زیر ببافید (رج اول پشت کار است). انتهای رج را هم به ابتدا وصل می‌کنیم. رج دوم را هم روی رج اول می‌بافیم که به اصطلاح روی کار است. ۱۷ دانه‌ی اول بافت رکن یعنی همه از زیر، سه دانه‌ی وسط را باهم یکی ببافید یعنی میل راست را وارد سه دانه‌ی بعدی کنید و سه دانه را باهم ببافید تا سه دانه بشود یک دانه که در اصطلاح به اینکار سه تا یکی می‌گویند، ۱۷ دانه‌ی بعدی همه از رو بافته می‌شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2720960/Blanket%20texture%20with%20yarn-04.jpg

 

 

آموزش بافت پتو با کاموا با دست
برای بافتن یک پتوی متوسط باید کاموای بافتنی را ۴ برابر اندازه وسعت بازو‌ها اندازه بگیرید. برای پتوی کوچک سه برابر و برای پتوی بزرگ ۵ برابر. در مرحله بعد برای شروع بافت یک گره مثل تصویری که نشان داده شده درست کنید. برای پتوی متوسط ۱۶ بخیه، برای پتوی کوچک ۱۱ بخیه و برای پتوی بزرگ ۲۲ بخیه بزنید. در این مرحله برای ادامه بافت، کاموا را از بین بافت‌هایی که روی بازو درست کردید رد کنید. وقتی ۱۶ بافت را زدید شروع می‌کنید به بافتن ردیف دوم درست مثل ردیف اول در جهت مخالف. ردیف‌ها را همین طور بیشتر کنید. برای پتوی متوسط ۳۱ ردیف، برای پتوی کوچک ۲۵ ردیف و برای پتوی بزرگ ۴۱ ردیف. وقتی بافت را به اندازه دلخواهتان رساندید دو حلقه آخر را از دست خارج کنید و کاموا را از وسط هر دو رد کنید و یک بخیه جدید بسازید؛ و آن را از بین تمام بافت‌هایی که روی بازو درست کرده‌اید دانه دانه رد کنید. در آخر یک گره محکم بزنید. کاموای اضافی که در انتهای بافت مانده را از بین بافت‌ها رد کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/2720962/Blanket%20texture%20with%20yarn-06.jpeg

آموزش بافت پتو کاموایی بزرگ با دست

 

https://up.rozbano.com/view/2720963/Blanket%20texture%20with%20yarn-07.jpeg

آموزش تصویری و گام به گام بافت پتو کاموایی بزرگ با دست

 

https://up.rozbano.com/view/2720964/Blanket%20texture%20with%20yarn-08.jpeg

به تصاویر بالا با دقت نگاه گنید و مراحل را تک به تک اجرا کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/2720965/Blanket%20texture%20with%20yarn-09.jpeg

در انجام مراحل دقت گرده تا نتیجه کار زیبا و منظم باشد.

 

https://up.rozbano.com/view/2720966/Blanket%20texture%20with%20yarn-10.jpeg

آموزش تصویری و گام به گام بافت پتو کاموایی بزرگ با دست

 

https://up.rozbano.com/view/2720967/Blanket%20texture%20with%20yarn-11.jpeg

آموزش تصویری و گام به گام بافت پتو کاموایی بزرگ با دست

 

فواید بافتنی
در اینجا چند مورد از مهم ترین فواید بافتنی را ذکر شده است.
موجب تقویت مهارت‌های حرکتی می‌شود چرا که کل مغز را درگیر میکند.
علائم استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد.
از آرتروز و التهاب تاندون جلوگیری می‌کند.
احساس غرور در شما ایجاد می‌کند.
به عنوان مدیتیشن عمل می‌کند.

حرف آخر
حالا که هم با فواید بافتنی آشنا شدید و هم طرز بافت را یاد گرفتید بهتر است سری به خرازی بزنید. نخ‌ها و کاموا‌های متنوعی برای بافت وجود دارد که شما می‌توانید بنا به سلیقه و نوع بافتی که قرار است انجام دهید آن‌ها را خریداری کنید. پیشنهاد می‌شود از ارزان‌ترین نخ‌ها برای شروع استفاده کنید.

 

منابع: setare.com / کانال کافه کاموا

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

بافتنی

آموزش بافتنی

بافت پتو

بافت پتو با دست

پتو کاموایی

فواید بافتنی

هنر بافتنی

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش