به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : بیوگرافی کامل و خواندنی بیژن بنفشه‌خواه

بیوگرافی کامل و خواندنی بیژن بنفشه‌خواه

تاريخ ارسال پست:
چهارشنبه 1395/09/24
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
185

بیوگرافی کامل و خواندنی بیژن بنفشه‌خواه

در ادامه اين مطلب از رزبانو بیوگرافی کامل و خواندنی بیژن بنفشه‌خواه را مشاهده نماييد.


نام و نام خانوادگی بیژن بنفشه خواه

زمینه فعالیت بیژن بنفشه خواه
سینما و تلویزیون
تاریخ تولد  بیژن بنفشه خواه ۱ فروردین ۱۳۵۲ (۴۳ سال)
محل تولد بیژن بنفشه خواه
تهران، ایران

والدین بیژن بنفشه خواه
  رضا بنفشه‌خواه (بازیگر)


بیوگرافی بیژن بنفشه‌خواه
بیژن بنفشه‌خواه (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲) بازیگر ایرانی مجموعه‌های طنز تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی است. او در مجموعه‌های طنز «این چند نفر»، «بدون شرح»، «مرد دوهزارچهره»، «قهوه تلخ»، «ساختمان پزشکان»، «خانه اجاره‌ای» و «راه طولانی» به ایفای نقش پرداخته‌است.

بیژن بنفشه‌خواه یکی از محبوب‌ترین بازیگران کمدی ایران است و در آثار طنز بسیاری بازی کرده. اما وقتی از خودش درباره‌ي به‌یاد‌ماندنی‌ترین بازی‌هایش می‌پرسيم، این چهار مجموعه‌ي تلويزيوني را انتخاب می‌کند: «پژمان»، «ساختمان پزشکان»، «بدون شرح» و «راه طولانی».

البته بیژن بنفشه‌خواه علاوه بر بازیگری، فعالیت در حوزه‌های دیگر را نیز تجربه کرده؛ مثل اجرای مسابقه‌ی بازیگری «ستاره ۲۰» که تازه‌ترین فعالیت هنری‌اش محسوب می‌شود.

بیژن بنفشه‌خواه داستان نیمه‌تلخ و در بعضی صحنه‌ها پرسوز و گداز روزگار نوجوانی‌اش را برای نوجوانان امروز به تصویر می‌کشد و از راه دراز و پرفراز و نشیبی می‌گوید که بیژنِ دیروز را رسانده به بیژن امروز!

اگر بخواهی از بین دوره‌های مختلف سنی، یکی را انتخاب کنی، بهترین روزهاي زندگي‌ات در چه دوره‌ای شکل گرفته؟
بهترين روزهاي زندگي من به سال‌هاي دبيرستان برمی‌گردد؛ يعني همان دوره‌ی نوجوانی که آدم پر از انرژي است و بي‌بهانه خوشحال است.

ميانه‌ات با درس و مدرسه چه‌طور بود؟
بیژن بنفشه‌خواه : من بچه‌ي درس‌خواني نبودم و مدرسه برایم کابوس بود! در دوره‌ي ابتدايي معدلم ۱۹-۱۸ بود. اما از اول راهنمايي سالي يك‌بار تجديد شدم تا اول دبيرستان كه دیگر كلاً مردود شدم! البته يادم مي‌آيد پاييز آن‌سال دوباره از من و حدود 10 نفري كه رد شده بودند، امتحان گرفتند و همه‌مان قبول شديم و رفتيم پايه‌ي دوم. پدرم هم از اوضاع درسي‌ام ناراضي بود. اما از اين‌جور مسايل كه بگذريم، دوره‌ي نوجواني‌ام را دوست دارم و فكر مي‌كنم نوجواني مي‌تواند دوره‌ي طلايي زندگي هركسي باشد.

با اين اوضاع درس‌نخواندن چه‌طور دانشگاه قبول شدي؟
بیژن بنفشه‌خواه : این موضوع باعث تعجب خودم هم شد! تقريباً آن‌قدر از قبول‌نشدنم مطمئن بودم كه حتي «پيك ‌سنجش» را که اسامی قبول‌شدگان در آن چاپ می‌شد، نگرفتم.

سال 1370 در مقطع سوم دبيرستان درس می‌خواندم و هنوز ديپلمم را نگرفته بودم. آن‌موقع هنوز مي‌توانستي قبل از گرفتن ديپلم در آزمون دانشگاه آزاد شركت كني؛ من هم همين‌كار را كردم و از بین رشته‌های هنري، گرافیک، نقاشی و نمایش را انتخاب کردم و به همین شکل، تصادفی قبول شدم. حتی وقتی پدرم خبر قبولی‌ام را آورد، فکر کردم شوخی می‌کند! خلاصه دو ترم مرخصي گرفتم و بعد از گرفتن ديپلم، در سال 1371 وارد دانشگاه شدم.

 https://up.rozbano.com/view/1998962/rozbano-236-1.jpg

بیژن بنفشه‌خواه (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲) است

  
خودمانیم، مشكل هنرمندان با درس و مدرسه چيست؟ چرا بعضي‌ها مثل خودت خيلي با مدرسه حال نمي‌كنند؟
بیژن بنفشه‌خواه: نمي‌دانم، شاید يك‌جور ريشه‌هاي روان‌شناختي داشته باشد. مثلاً يادم مي‌آيد در دوره‌ي راهنمایی بی‌خود و بي‌جهت کتک می‌خوردم. با ترکه و چوب نوجوان‌ها را مي‌زدند، فقط به‌جرم این‌که چرا سرت را این‌طرفی کردی یا با بغل‌دستی‌ات حرف زدی! آن‌موقع خیلی راحت بچه‌ها را کتک می‌زدند.

آخر مگر آدم، نوجوان ۱۲‌ساله را کتک می‌زند؟!
 البته مدرسه‌هاي زمان ما خیلی شلوغ بود و کمبود‌های زیادی داشتیم. وقتی در يك کلاس ۵۰ دانش‌آموز نشسته باشد، معلوم است که معلم نمی‌تواند درست رفتار کند، اما خوشبختانه شنيده‌ام که الآن اوضاع خیلی بهتر شده است.

پس حالا که در مدرسه كتك خورده‌اي، يكي از خاطره‌هايش را هم براي نوجوانان دوچرخه‌اي تعريف كن.
بیژن بنفشه‌خواه : شايد برايتان جالب باشد كه من و «نیما فلاح»، همكلاسي بوديم و دوستي‌مان به دوم دبستان برمي‌گردد. یک‌روز، نفری یک آینه‌ي کوچک سر کلاس برده بودیم و موقعي كه معلم پاي تخته مي‌نوشت، آن را درمي‌آورديم و نور خورشید را روی تخته می‌انداختیم.

در يكي از اين لحظه‌ها، يك‌دفعه معلممان برگشت و نیما نور را انداخت توی چشم او! بعد هم سريع آينه‌اش را قايم كرد. معلممان هم آمد يك سيلي آبدار خواباند زير گوش من! هرچه هم به او گفتم کار من نيست، باور نکرد كه نكرد. شايد هم حق داشت، چون آینه را توي دست من دیده بود. البته من هم معرفت به‌خرج دادم و نیما را لو ندادم؛ تازه بعدش هم كه از کلاس بیرون آمدم ناظممان هم یک سيلي ديگر نثارم كرد!

يادم مي‌آيد در يك گفت‌وگو گفته بودي كه ذهن بازيگوشي داشتي كه سر كلاس مدام این‌ور و آن‌ور می‌پرید.
بیژن بنفشه‌خواه : بله، یک دلیل مشکل‌هاي درسی‌ام، همین نداشتن تمرکز بود. اما هیچ‌وقت كسي سعي نمي‌كرد علت درس‌نخواندنم را كشف كند.كسي به این سؤال فكر نمي‌كرد، نوجواني كه تا پنجم ابتدايي معدلش بالاي ۱۸ بوده، چرا یکهو تجديد مي‌شود؟ فقط چه در خانه چه در مدرسه دعوايم مي‌‌كردند که «چرا درس نمی‌خونی؟!»

مواقعي هم كه در مدرسه کتک می‌خوردم، به پدرم نمی‌گفتم. چون می‌دانستم در خانه هم یک دعواي ديگر با پدرم خواهم داشت. از شانس من، برادر بزرگ‌ترم هم درس‌خوان بود و از آن‌هايي بود كه حتي اگر درس نمي‌خواند، ۲۰ مي‌گرفت! مرا با او هم مقايسه مي‌كردند. خلاصه درس، همه‌ي زندگي مرا تحت‌تأثير قرار داده بود؛ آن‌قدر كه گاهي با خودم مي‌گفتم «خدايا من رو بكش!».

 

https://up.rozbano.com/view/1998963/rozbano-236-2.jpg

بیژن بنفشه‌خواه بازیگر ایرانی مجموعه‌های طنز تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی است

 
به قول نوجوان‌ها: «بی‌خیال بابا! تا این حد؟!»
بیژن بنفشه‌خواه : بله! مسئله‌ي درس، ذهن و زندگي‌ام را پر از تنش کرده بود؛ تا آن‌جا كه حتی یک‌بار با خودم فکر کردم بروم بالاي ساختمان بلند مخابرات كه نرسيده به سیدخندان است و خودم را بیندازم پایین! بعد در همان گير و دار با خودم فكر كردم حالا اگر رفتم آن‌جا، اگر نگهبان همان دم در، جلويم را گرفت و از من پرسيدند «کجا؟» چه بگويم؟!

فكر كردم لابد نمی‌گذارند پايم به پشت‌بام هم برسد، بنابراين مجبورم از پنجره‌اي چيزي بپرم پايين. بعد ياد مادرم مي‌افتادم و فكر مي‌كردم من اگر اين‌كار را بكنم، مادرم چه حالي می‌شود؟ خلاصه اين‌قدر به این چیزها فکر مي‌کردم كه كلاً پشیمان می‌شدم!

در گیر و دار مسایل درسی و یأس‌های فلسفی مربوط به آن، عشق و علاقه‌ای هم در دوره‌ي نوجوانی داشتی؟
بیژن بنفشه‌خواه : بله، يك آتاری داشتم که پدرم به قیمت ۱۰‌هزار تومان برایم خریده بود و البته خودش هم با آن بازی می‌کرد! برنامه‌ي «دیدنی‌ها» را هم خیلی دوست داشتم وكارتون‌هايي مثل «هاچ، زنبور عسل»،  «سندباد»، «پينوكيو»، «خونه‌ي مادربزرگه» و البته کارتون‌های ژاپنی که بیش‌ترشان افسرده‌کننده بود.

بازيگري چه‌طور؟ در دوره‌ي نوجواني‌ات دوست داشتي بازيگر شوي يا آرزوهاي ديگري در سرت بود؟
بیژن بنفشه‌خواه : آرزوهای بچگي‌ام كه خیلی یادم نیست، اما آن‌طور كه پدر و مادرم مي‌گويند، گویا می‌گفته‌ام كه دوست دارم در نیروی دریایی کار کنم! اما بزرگ‌تر که شدم، ديگر نمی‌دانستم می‌خواهم چه‌کاره شوم. تا وقتی که كنکور نداده بودم، تکلیفم با خودم روشن نبود. من حتی فکر نمی‌کردم موفق به گرفتن دیپلم شوم، اما هم دیپلم گرفتم و هم در رشته‌ي تئاتر درس خواندم؛ در حالی که اصلاً فکر نمی‌کردم بتوانم به دانشگاه بروم!

اما همين ورود به دانشگاه، موجب شد سر از بازيگري دربياوري. درست است؟
بیژن بنفشه‌خواه : بله، البته در دانشگاه رابطه‌ام با اساتيد دانشگاه نسبتاً خوب بود. بيش‌تر استادهاي دانشگاه آزاد (مثل مرحوم استاد سمندريان) هم از دانشگاه هنرهاي زيبا آمده بودند و كادر اساتيد، بسيار عالي بود.

اما من در شروع دانشگاه برای پرداخت شهريه، مشکل پیدا کردم و پدرم می‌گفت نمی‌تواند هزینه‌ي دانشگاه آزاد را پرداخت کند. برای همین مجبور شدم از ترم دوم سر كار بروم كه اولينش تئاتر عروسكي «بهروز غريب‌پور» به‌نام «ميكي و كارگاه۲» بود. بعدش هم رفتم سر برنامه‌ي «۳۹» که هم‌دوره‌ي «ساعت‌خوش» ساخته و پخش شد؛ ساعت‌خوش، پنجشنبه‌ها پخش می‌شد و ۳۹ جمعه‌ها.

قبل از ورود به دانشگاه و در دوره‌ي نوجواني هم در فيلم يا سريالي بازي كرده بودي؟
بیژن بنفشه‌خواه : بله، اولین تجربه‌ي بازيگري‌ام به دوران ابتدایی برمی‌گردد و برنامه‌ي نوروزي«سیمای سال»كه من در آن يك آيتم بدون ديالوگ داشتم. در دوره‌ي راهنمایی هم در یک سریال مربوط به گروه كودك بازی ‌کردم. اول دبیرستان هم كه رفتم، در يك فیلم۱۶ ميلي‌متري به‌كارگرداني «سعيد كلاهي» ايفاي نقش كردم كه البته این‌ها را جزء فعالیت‌های حرفه‌ای خودم نمی‌دانم. بعد هم كه وارد دانشگاه شدم و به‌طور تخصصي در رشته‌ي تئاتر مشغول تحصيل شدم.

البته قبل‌تر مي‌خواستم بروم هنرستان كه پدرم مخالفت كرد و گفت بهتر است در رشته‌ي تجربي يا رياضي درس بخوانم. البته به‌نظرم این موضوع به‌نفعم تمام شد، چون کسانی که در این دو رشته درس می‌خواندند، بعداً در کنکور دانشگاه راحت‌تر در رشته‌هاي زيرمجموعه‌ي هنر قبول می‌شدند.

https://up.rozbano.com/view/1998964/rozbano-236-3.jpg

 بیژن بنفشه‌خواه علاوه بر بازیگری، فعالیت در حوزه‌های دیگر را نیز تجربه کرده است

 
حالا هم كه حساسيت پدر و مادرها نسبت به كنكور و رشته‌ي تحصيلي نوجوان‌هايشان خيلي بيش‌تر از زمان نوجواني شما شده. ظاهراً فاصله و اختلاف‌نظر و سليقه‌ي نوجوان‌ها و بزرگ‌ترها هم بيش‌تر از دهه‌هاي گذشته شده. نظر شما چيست؟
بیژن بنفشه‌خواه : به‌نظر من نباید بچه‌ها را وادار كرد در رشته‌اي كه دوست ندارند، درس بخوانند و بايد به آن‌ها حق انتخاب داد تا به حوزه‌هايي كه جذابيت بيش‌تري برايشان دارد، بپردازند. راستش صحبت درباره‌ي اختلاف‌نظر نوجوان‌ها و والدينشان هم كار آساني نيست و بيش‌تر یک‌جور مسئله‌ي روان‌شناختی است.

با این‌حال من در زمان نوجوانی‌ام و نسبت به نوجوان‌های امروز، نه این‌قدر آزادی داشتم و نه این امکانات در اختیارم بود. اين را هم بگويم كه پدرم هم همین حرف را هميشه خطاب به ما مي‌زد؛ و انگار كه اين جريان همين‌طور نسل اندر نسل ادامه دارد.

بعضی از نوجوان‌ها گله دارند از اين‌كه پدر و مادرشان زبان آن‌ها را نمی‌فهمند و گاهی حتی با هم جر و بحثشان مي‌شود. بیژن بنفشه‌خواه به‌عنوان يك نوجوان ظلم‌ديده و درك‌نشده، چه نظر و قضاوتي در اين‌باره دارد؟
بیژن بنفشه‌خواه : البته من نوجوان‌تر از آنم كه بخواهم پيامي به نوجوان‌ها بدهم! اما نوجوان‌هاي اين دوره و زمانه، قربانشان بروم هرچه بگويي در جوابت یک‌چیزی می‌گویند! آن‌قدر كه من گاهي با خودم فكر مي‌كنم: «حالا مي‌ميري اگه جواب ندی؟! یک‌ذره گوش بده خب نوجوان‌جان!».  

https://up.rozbano.com/view/1998965/rozbano-236-4.jpg

 بیژن بنفشه‌خواه فرزند رضا بنفشه‌خواه (بازیگر) است

 

 فیلم شناسی بیژن بنفشه‌خواه

 

فیلم های تلویزیونی بیژن بنفشه‌خواه

سالنام سریالکارگردانپخش
۱۳۹۴-۱۳۹۵ سه شو (مجری)   شبکه ۳
۱۳۹۴ مسابقه ستاره بیست (مجری)    
۱۳۹۴ حالت خاص افشین اربابی  
۱۳۹۴ سر به راه سعید سلطانی  
۱۳۹۳ دست نزن جیزه امیر غفارمنش  
۱۳۹۲ روزهای بد، به‌در سعید آقاخانی نوروز ۹۳
۱۳۹۲ پژمان سروش صحت  
۱۳۹۱ دزد و پلیس سعید آقاخانی  
۱۳۹۰ سهمی برای دوست مسعود اطیابی تیرماه ۱۳۹۱
۱۳۹۰ راه طولانی رضا کریمی  
۱۳۹۰ خانه اجاره‌ای - سری اول رامین ناصرنصیر  
۱۳۸۹–۱۳۹۰ ساختمان پزشکان سروش صحت  
۱۳۸۹–۱۳۹۱ قهوه تلخ مهران مدیری  
۱۳۸۷ مرد دوهزارچهره مهران مدیری نوروز ۸۸
۱۳۸۷ پنهان، اما آشکار سیدمحسن یوسفی  
۱۳۸۷ طلاق در وقت اضافه سیدمحسن یوسفی  
۱۳۸۶ پیامک از دیار باقی سیروس مقدم  
۱۳۸۶ آرزوهای شیرین سیدوحید حسینی  
۱۳۸۵ تله‌فیلم «تعطیلات پردردسر» شهاب عباسی  
۱۳۸۴ اکسیژن مهدی مظلومی  
۱۳۸۲ باغچه مینو رضا صفدری  
۱۳۸۱ زیر آسمان شهر - سری سوم مهمان مهران غفوریان  
۱۳۸۱ بدون شرح مهدی مظلومی  
۱۳۸۰ طبقه وسط مهران غفوریان  
۱۳۷۹ کلبه سپید مهرداد رایانی مخصوص
رحمان سیفی آزاد
کارگردان تلویزیونی: «بیژن صمصامی»
۱۳۷۹ آبدار شاه رحیم رحیمی‌پور  
۱۳۷۸ گلهای ۷۸ مهران غفوریان نوروز ۷۹
۱۳۷۸ حرف تو حرف مهران غفوریان  
۱۳۷۸ این چند نفر مهران غفوریان  
۱۳۷۷–۱۳۷۸ عید آن سال‌ها سعید ابراهیمی‌فر  
۱۳۷۷ ایستگاه ۷۷    
۱۳۷۶ گلهای ۷۶ مسعود آب‌پرور نوروز ۷۷
۱۳۷۵ نوروز ۷۵ داریوش کاردان شبکه ۱
۱۳۷۴–۱۳۷۵ دزدان مادربزرگ مهدی صباغ‌زاده  
۱۳۷۴ آخرین ستاره شب منوچهر پوراحمد  
۱۳۷۳ لبخند سوم مسعود رشیدی  
۱۳۷۳ همسران بیژن بیرنگ
مسعود رسام
 
۱۳۷۳ جُنگ ۳۹ داریوش کاردان  
۱۳۷۳ پسر بابا محسن تقوی بخشی از مجموعه «پیک سپید شادی»
۱۳۷۳ پیک سپید شادی محسن تقوی برنامه کودک و نوجوان شبکه ۱

 

 

 شبکه خانگی

سالنامسمتکارگردانتوضیحات
۱۳۹۲ شرف خانواده فاضل پوریا جاویدپور پخش در شبکه نمایش خانگی[۲]
۱۳۹۲ شوخی کردم مهران مدیری پخش در شبکه نمایش خانگی[۳]
۱۳۹۲ مسابقه شام ایرانی
(سری چهارم)
شرکت‌کننده محمد شایسته میزبانِ شب دومِ مسابقه[۴]
۱۳۸۷ بمب خنده مهران مدیری ابتدا در نیمهٔ دی‌ماه ۱۳۸۹ در فضای وب و سپس بصورتِ
لوح فشرده (بطور غیرمجاز) منتشر شد که با واکنشِ
«مهران مدیری» مواجه شد.[۵]

 

 

 گردآوری:بخش بازیگران رزبانو

 

منابع:

bartarinha.ir

fa.wikipedia.org

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

فیلم شناسی بیژن بنفشه‌خواه

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه‌خواه

تصاویر بیژن بنفشه‌خواه

بیوگرافی جامع بیژن بنفشه‌خواه

بروزترین بیوگرافی بیژن بنفشه‌خواه

زندگی نامه بیژن بنفشه‌خواه

شرح حال بیژن بنفشه‌خواه

فیلم های بیژن بنفشه‌خواه

کارهای بیژن بنفشه‌خواه

کامل ترین بیوگرافی بیژن بنفشه‌خواه

بیوگرافی و گالری تصاویر

بیوگرافی بازیگران ایرانی

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش