به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش اصول اولیه قلاب بافی به همراه ویدئو - آموزش قلاب بافی

آموزش اصول اولیه قلاب بافی به همراه ویدئو

تاريخ ارسال پست:
شنبه 1398/06/02
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
5267

آموزش اصول اولیه قلاب بافی به همراه ویدئو

شاید شما هم بارها به لباس های و وسایلی که بوسیله قلاب بافی آماده شده اند مواجه شده باشید و به این فکر افتاده باشید که کاش می شد شما هم با اصول اولیه قلاب بافی آشنا می شدید. باید بگویم سایت رزبانو برای این که بتواند این خواسته شما را محقق کند تصمیم گرفته تا این اصول را بصورت کامل همراه با ویدئو های آموزشی خدمت شما ارائه دهد. باشد که شما هم بتوانید با هنر قلاب بافی آشنا شوید و از آن لذت ببرید. در این آموزش با عناوینی همچون آموزش بافت زنجیره، بافت پایه کوتاه، بافت پایه متوسط یا ساده، بافت پایه بلند، بافت دوبل، بافت سوبل، گرد بافی، تعویض نخ، بافت نامرئی، کم کردن، کشباف، حلقه جادوئی و بافت معکوس آشنا خواهید شد.

 

https://up.rozbano.com/view/2915501/Basics%20of%20weaving%20hooks-14.jpg

آموزش اصول اولیه قلاب بافی به همراه ویدئو - آموزش قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915487/Basics%20of%20weaving%20hooks.jpg

آموزش کامل بافت زنجیره در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۱) آموزش بافت زنجیره در قلاب بافی:

برای بافت زنجیره ابتدا باید گره پایه کار یا گره خفت را بزنید تا کار از هم باز نشود. نخ را همانند شکل به صورت نیم دایره قرار داده و قلاب را از داخل آن عبور دهید.  طرف پایینی نخ را با دست بگیرید و قلاب را به سمت بالا بکشید.  پس از اینکه نخ را به آرامی کشیدید گره ای ساده و محکم ایجاد می شود. می توانید با هر روشی که دوست دارید گره پایه را بر روی قلاب ایجاد کنید.  برای شروع کار و ایجاد زنجیره ابتدا با دست گره پایه را بگیرید و نگهدارید. قلاب را همانند شکل از بالا به دور نخ بپیچانید و نخ را از گره پایه خارج کنید. برای زنجیره بعدی هم مجدد قلاب را دور نخ بگذارید و از حلقه قبلی خارج کنید. برای راحتی کار می توانید بخش آزاد نخ را با دست بگیرید و نگهدارید. دقت کنید که زنجیره ها بافت یکسانی داشته و بیش از حد شل یا سفت نباشند. بافت زنجیره پایه اصلی قلاب بافی است و برای شروع حتما باید این بافت را بدانید.

 

ویدئو آموزش بافت زنجیره در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915488/Basics%20of%20weaving%20hooks-01.jpg

آموزش بافت پایه کوتاه در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۲) آموزش بافت پایه کوتاه در قلاب بافی:

همانطور که قبلا گفتیم، به محل ورود قلاب دقت کنید. برای بافت پایه کوتاه باید قلاب را وارد زنجیر بعدی کنید و نخ را از آن خارج کنید. مثل شکل ۱ و ۲ در عکس بالا. حالا دو حلقه به دور قلاب شما هست. با قلاب نخ آزاد را می گیریم و از ذاخل دو حلقه رد می کنیم و این می شود یک پایه کوتاه. مثل شکل ۳ و ۴. همین کار را برای زنجیر بعدی تکرار می کنیم و همینطور ادامه می دهیم تا به آخرین زنجیر برسیم. حالا کار را در دستمان می چرخانیم تا ردیف بعدی را ببافیم. مثل مرحله ۵ که ردیف اول تموم شده و برای بافت ردیف دوم کار را چرخاند و مجددا قلاب را از زنجیر بعدی از محل صحیحش عبور می دهیم و به بافت ادامه می دهیم. این بافت به صورت تک در نهایت یک مستطیل به ما می دهد. علامت بافت پایه کوتاه در نقشه های قلاب بافی ضربدر هست.

 

ویدئو بافت پایه کوتاه در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915489/Basics%20of%20weaving%20hooks-02.jpg

آموزش بافت ساده یا متوسط به همراه فیلم آموزشی

 

۳) آموزش بافت ساده یا متوسط:

۱) برای شروع به بافت ابتدا به تعداد مورد نظر زنجیره می بافیم. (چنانچه در وسط کار هستید و می خواهید از اینجا شروع به بافت ساده کنید به جای این مرحله، مشابه مرحله ۶ عمل کنید) یک ژته می اندازیم (یعنی مطابق تصویر زیر نخ را یکبار بر روی قلاب حلقه می کنیم) سپس قلاب را در وسط سومین زنجیره پس از محل میل فرو می کنیم. این کار برای ابتدای شروع به بافت لازم است تا از جمع شدگی بافت جلوگیری شود. ۲) نخ را توسط قلاب از پشت کار گرفته و از داخل زنجیره بیرون میکشیم. هم اکنون سه حلقه نخ بر روی قلاب داریم. ۳) حالا دوباره نخ را با قلاب بگیرید و از هرسه حلقه عبور دهید. ۴) اولین بافت ساده شما با موفقیت به پایان رسید. ۵) حالا همین مراحل را به ترتیب در تک تک زنجیره ها تکرار کنید. (فقط یادتون باشه که تنها در شروع رج نیاز بود دو زنجیره را نبافید و از زنجیره سوم شروع کنید. در ادامه رج همه زنجیره ها را ببافید تا به انتهای رج برسید) ۶) پس از رسیدن به انتهای رج، برای شروع یک رج جدید، دو زنجیره ببافید آنگاه به ترتیب در همه زنجیره ها مراحل ۲ تا ۵ را تکرار کنید. در تصویر بالا مطمئنم بهتر می توانید مراحل بافت ساده (متوسط) را ببینید.

 

ویدئو آموزش بافت ساده یا متوسط

 

https://up.rozbano.com/view/2915490/Basics%20of%20weaving%20hooks-03.jpg

آموزش بافت پایه بلند در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۴) آموزش بافت پایه بلند در قلاب بافی:

بافت پایه بلند و ساده تا حدودی شبیه به هم هستند. پس توجه داشته باشید. به تعداد مورد نیاز ابتدا زنجیر می زنیم. آخرین حلقه زنجیر در قلاب هست. همانطور که در عکس مشخص است برای اولین بافت پایه بلند باید یک دور از نخ رو دور قلاب بپیچیم و از “زنجیر چهارم” رد کنیم. مجددا نخ را با قلاب می گیریم و از درون زنجیر خارج می کنیم. حالا 3 تا حلقه به دور قلاب داریم. با قلاب نخ را می گیریم و از درون دو حلقه اول رد می کنیم. حالا دو حلقه به دور قلاب مونده. مجددا نخ را با قلاب می گیریم و از دوحلقه باقی مونده رد می کنیم. این می شود اولین بافت پایه بلند. مجددا این کار را تکرار می کنیم. نخ را با قلاب می گیریم و از زنجیر بعدی رد می کنیم و نخ را با قلاب بیرون می کشیم. بعد سه حلقه را دو تا و دو حلقه را یکی می کنیم.

 

ویدئو آموزش بافت پایه بلند در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915491/Basics%20of%20weaving%20hooks-04.jpg

آموزش بافت پایه دوبل در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۵) آموزش بافت پایه دوبل در قلاب بافی:

مانند دستور پایه بلند عمل کنید اما نخ را دو بار دور قلاب انداخته، قلاب را در ششمین زنجیره فرو نمایید. نخ را دور قلاب انداخته، بیرون بکشید. دوباره نخ را گرفته و از میان دو حلقه خارج کنید. این کار را دوباره تکرار نمایید.

 

ویدئو آموزش بافت پایه دوبل در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915492/Basics%20of%20weaving%20hooks-05.jpg

آموزش بافت پایه سوبل در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۶) آموزش بافت پایه سوبل در قلاب بافی:

الف) نخ را در ابتدا ۳ بار دور قلاب می پیچیم. ب) قلاب را وارد ششمین زنجیره می کنیم (بافت رابه همان صورت گرفتن نخ و گذراندن از دو حلقه تا باقی ماندن یک حلقه روی قلاب ادامه می دهیم). پ) پس از اتمام ردیف اول ۵ زنجیره چرخشی بافته و کار را بر می‌گردانیم.

 

ویدئو آموزش بافت پایه سوبل در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915493/Basics%20of%20weaving%20hooks-06.jpg

آموزش گردبافی در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۷) آموزش گردبافی در قلاب بافی:

برای بافت بصورت گردبافی می توانید به دو صورت عمل کنید. روش اول اینکه با بافت زنجیره شروع کنید و یا اینکه مانند روش دوم با بافت نامرئی شروع کنید. به هرحال برای یادگیری گردبافی کافی است از ویدئو زیر کمک بگیرید.

 

ویدئو شماره یک آموزش گردبافی در قلاب بافی

 

ویدئو شماره دو آموزش گردبافی در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915494/Basics%20of%20weaving%20hooks-07.jpg

آموزش تعویض نخ در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۸) آموزش تعویض نخ و بافت نامرئی در قلاب بافی:

در حین بافت گاهی نیاز داریم نخ را عوض کنیم، برای بافت با رنگ دیگر، یا به علت تمام شدن نخ و استفاده از نخ جدید، در این شرایط بایستی به طریقی که می گویم عمل کنیم. آخرین گره رو به صورت کامل نمی‌بافیم بلکه تا یک مرحله مانده به آخر بافت را نگه می داریم ( یعنی غالبا تا مرحله‌ای که دو حلقه بر روی قلاب باقی است). نخ جدید را پشت کار گذاشته با قلاب آن را گرفته و از داخل دو حلقه باقی مونده روی قلاب رد می‌کنیم و به این ترتیب بافت گره آخر کامل می شود. حالا شروع می‌کنیم به ادامه بافت با نخ جدید. در صورت عدم نیاز به نخ قدیمی باید ادامه آن را قطع کنیم و دو سر باقی مانده از انتهای نخ قدیمی و ابتدای نخ جدید را با بافت گره‌های بعدی مخفی کنیم.

نحوه تعویض نخ در انتهای ردیف: در صورتی که می‌خواستیم بر روی قسمتی از بافت قدیمی، با نخ جدید شروع به بافت کنیم، نخ را پشت کار قرار داده قلاب را از داخل زنجیره (یا حلقه) مورد نظر عبور می دهیم، نخ را با قلاب گرفته و از زنجیره بیرون می‌کشیم. حالا یک حلقه روی قلاب ایجاد شده، نخ رو گرفته و از داخل حلقه عبور می دهیم. به تعداد مورد نیاز زنجیره می‌زنیم و بافت را ادامه می دهیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2915495/Basics%20of%20weaving%20hooks-08.jpg

آموزش بافت نامرئی در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی 

 

آموزش بافت نامرئی: برای شروع به تعداد مورد نیاز یا دلخواه زنجیره می‌زنیم. قلاب را از زنجیره اول روی کار عبور می دهیم. نخ را از عقب به جلو روی قلاب می‌پیچیم. (نخ رو با قلاب می‌گیریم. در فیلم کاملا واضح نشان داده شده). قلاب را به همراه نخ از داخل زنجیره و سپس از داخل حلقه روی قلاب عبور می دهیم. به این ترتیب یک گره نامرئی بافتیم. مجددا قلاب را از داخل زنجیره بعدی عبور داده و مراحل را تکرار می‌کنیم. بافت نامرئی یا slip stirch رو روی الگوها با سمبل بیضی یا دایر کوچک توپر و مخفف sl st نمایش می‌دهند.

 

ویدئو آموزش تعویض نخ و بافت نامرئی در قلاب بافی

 

 

https://up.rozbano.com/view/2915496/Basics%20of%20weaving%20hooks-09.jpg

آموزش کم کردن در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۹) آموزش کم کردن در قلاب بافی:

طریقه‌ی کاهش دانه ها در ابتدای کار: به تعداد دانه ای که می‌خواهیم کم شود بافت شلال می زنیم (برای این کار نخ را از خانه مورد نظر بیرون آورده و مستقیم از حلقه‌ی روی قلاب خارج می‌کنیم، اینجا ابتدای رج می‌شود و ادامه‌ی بافت.

طریقه‌ی کاهش دانه ها در انتهای کار: وقتی به تعداد دانه ای که می خواهیم کم شود رسیدیم کار را می‌چرخانیم و رج بعدی را شروع می‌کنیم.با این کار به تعداد دانه های رها شده کاهش انجام داده ایم.

 

ویدئو آموزش کم کردن در قلاب بافی

 

 

https://up.rozbano.com/view/2915497/Basics%20of%20weaving%20hooks-10.jpg

آموزش کشباف در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۱۰) آموزش کشباف در قلاب بافی:

برای بافت کشباف در قلاب بافی فق کافی است از ویدئو زیر کمک بگیرید.

 

ویدئو شماره یک آموزش کشباف در قلاب بافی

 

ویدئو شماره دو آموزش کشباف در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915498/Basics%20of%20weaving%20hooks-11.jpg

آموزش حلقه جادوئی در قلاب بافی به هممراه فیلم آموزشی

 

۱۱) آموزش حلقه جادوئی در قلاب بافی:

در این روش نخ دور انگشتان دست پیچیده می شود. سر نخ را روی چهار انگشت بگذارید. سری که به کلاف وصل است را از روی 2، 3 یا 4 انگشت رد کنید. یا قلاب نخ وصل به کلاف را از زیر نخ دیگر رد کرده و یک زنجیره ببافید. در تصویر بالا ایجاد حلقه برای چپ دست ها و راست دست ها نشان داده شده  است.

 

ویدئو آموزش حلقه جادوئی در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915499/Basics%20of%20weaving%20hooks-12.jpg

آموزش تعویض رنگ نخ در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۱۲) آموزش تعویض رنگ نخ در قلاب بافی:

برای تعویض رنگ نخ در قلاب بافی کافی است از ویدئو زیر کمک بگیرید.

 

ویدئو آموزش تعویض نخ در قلاب بافی

 

https://up.rozbano.com/view/2915500/Basics%20of%20weaving%20hooks-13.jpg

آموزش بافت معکوس در قلاب بافی به همراه فیلم آموزشی

 

۱۳) آموزش بافت معکوس در قلاب بافی:

بافت معکوس که در کتاب های بافتنی بصورت شکل بافت معکوس می باشد و در پترن های خارجی با علامت (reverse (sc می باشد. شما می توانید آموزش ویدئویی بافت معکوس را در پایین ببینید امیدوارم که از آن بهره ببرید.

 

ویدئو آموزش بافت معکوس در قلاب بافی

 

و به عنوان نکته آخر این که می توانید در شکل زیر با علائم قلاب بافی آشنا شوید:

 

https://up.rozbano.com/view/2915502/Basics%20of%20weaving%20hooks-15.jpg

علائم و نشانه های قلاب بافی

 

تهیه و تنظیم شده در: بخش هنرکده رزبانو

 

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

اصول اولیه قلاب بافی

قلاب بافی

بافت زنجیره

پایه کوتاه

پایه ساده

پایه متوسط

پایه بلند

پایه دوبل

پایه سوبل

تعویض نخ

بافت نامرئی

کم کردن

کشباف

حلقه جادویی

بافت معکوس

گرد بافی

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش