به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آزمون آیلتس: آغاز راه موفقیت شما در تحصیل، کار و مهاجرت

آزمون آیلتس: آغاز راه موفقیت شما در تحصیل، کار و مهاجرت

تاريخ ارسال پست:
شنبه 1402/07/01
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
41

آزمون آیلتس: آغاز راه موفقیت شما در تحصیل، کار و مهاجرت

آزمون آیلتس(International English Language Testing System یا IELTS) از معتبرترین و شناخته ‌شده‌ترین آزمون‌های جامع زبان انگلیسی در سطح بین‌الملل است. می‌توان گفت کمتر دانشگاه، کالج، مؤسسه یا حتی وزارت‌خانه‌ای است که کارنامه‌ ی این آزمون را قبول نداشته باشد. کارنامه این آزمون همان مدرکی است نشان‌دهنده‌ی سطح دانش زبان انگلیسی شماست. بهتراست بدانید اگر بخواهید مهاجرت کنید چه به شکل تحصیلی یا کاری به‌احتمال بالا به مدرک این آزمون نیاز پیدا خواهید کرد.

 

https://up.rozbano.com/view/3741921/IELTS%20test.webp

آزمون آیلتس: آغاز راه موفقیت شما در تحصیل، کار و مهاجرت

 

معرفی آزمون آیلتس

آزمون آیلتس یکی بااهمیت‌ترین ابزارهای سنجش زبان انگلیسی در سراسر دنیا محسوب می‌شود. در طول فرایند برگزاری این آزمون هر چهار مهارت زبان انگلیسی یعنی ریدینگ(Reading)، لیسنینگ (Listening)، رایتینگ (Writing) و اسپیکینگ (Speaking)  مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای هر بخش امتیاز جداگانه‌ای از ۰ تا ۹ در نظر گرفته می‌شود که صفر پایین‌ترین نمره و ۹ بالاترین نمره است و در پایان نمره‌ای کلی که میانگین هر چهار امتیاز است به‌عنوان امتیاز نهایی آیلتس تعیین  می‌شود.

 

چرا آزمون آیلتس اهمیت دارد؟

•    مهاجرت: آزمون آیلتس برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، اهمیت بسیاری دارد. برخی از کشورها مانند کانادا، استرالیا و نیوزیلند این آزمون را به‌عنوان یکی از شرایط مهاجرتی مطرح می‌کنند.
•    تحصیل در دانشگاه‌ها: دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان برای پذیرش دانشجویان خارجی، نمره‌ی IELTS را به‌عنوان معیار مهارت زبانی مورد قبول خود در نظر می‌گیرند و حداقل نمره ای را به عنوان معیار برای آن تعریف می کنند.
•    شغل: برای کسانی که به دنبال شغل در کشورهای انگلیسی‌زبان هستند، این آزمون می‌تواند دریچه‌ای برای اشتغال باشد.

 

انواع آزمون‌های آیلتس

ازآنجایی‌که این آزمون برای اهداف مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد، بدیهی است که به دسته‌های متفاوتی تقسیم شود:

 

آزمون آیلتس آکادمیک  (IELTS Academic Training)

این آزمون دانش زبان انگلیسی را در حیطه بحث‌های علمی و مکالمات  دانشگاهی برای مقاطع کارشناسی و بالاتر و نیز کارکردن در سازمان‌های که به سطح بالایی از تسلط به زبان انگلیسی نیاز دارند، ارزیابی می‌کند.

 

آزمون آیلتس جنرال (IELTS General Training)

این آزمون برای سنجش توانایی استفاده از زبان انگلیسی در سطح روزمره و در موقعیت‌های کاری و اجتماعی  به کار می-رود، در نتیجه برای مهاجرت تحصیلی در سطح پایین‌تر و نیز برای مهاجرت کاری ممکن است به آن نیاز باشد.

 

آزمون آیلتس ویزا و مهاجرت بریتانیا (IELTS for UKVI)

این نوع از آزمون آیلتس برای دریافت ویزای بریتانیا مورداستفاده قرار می‌گیرد و به دو صورت جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود.

 

آزمون آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

این نوع آزمون نیز برای گرفتن ویزا و نیز تمدید آن، چه به‌صورت فردی و یا چه به‌صورت خانوادگی در انگلستان مورداستفاده قرار می‌گیرد و در سه سطح متفاوت برگزار می‌شود.

 

پاسخ به اینکه کدام یک از انواع آزمون‌های آیلتس مناسب هر شخص است، بسته به هدف افراد برای شرکت در این آزمون متغیر است.

 

ساختار آزمون آیلتس

به‌طورکلی ساختار تمامی آزمون‌های آیلتس یکسان است؛ اما در نوع سؤالات و وظیفه‌ها، در میان آن‌ها تفاوت‌هایی است.  برگزاری آزمون آیلتس در حدود 2 ساعت و 45 دقیقه به طول می‌انجامد. سه مهارت لیسنینگ و ریدینگ و رایتینگ به‌صورت کتبی در یک روز و مهارت اسپیکینگ به‌صورت شفاهی و با حضور یک ممتحن سنجیده می‌شود که ممکن است روز آزمون اسپیکینگ از سایر بخش‌ها متفاوت و با اختلافی نهایت یک هفته برگزار شود.

 

•    بخش اسپیکینگ(Speaking) : این بخش از سه قسمت تشکیل شده است که با حضور یک ممتحن برگزار می‌شود. در طول مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باید در مورد موضوعات و سؤالات مشخصی صحبت کرد.
•    بخش لیسنینگ (Listening): با گوش‌دادن به چندین مکالمه به سؤالات در مدت ۴۰ دقیقه در پاسخ‌نامه، باید پاسخ داد. در این بخش به چهار فایل صوتی با لهجه‌های متفاوت و از پیش ضبط شده گوش داده می-شود و بر اساس شنیده‌ها باید به سؤالات پاسخ داد.
•    بخش ریدینگ (Reading): بخشی با سه متن متفاوت و سؤالات گوناگون که مدت ۶۰ دقیقه زمان می‌برد و باید بر اساس مفاهیم درک شده از متون به سؤالات پاسخ داد.
•    بخش رایتینگ (Writing): برای سنجش مهارت‌های نوشتاری به زبان انگلیسی این بخش از آزمون آیلتس به وجود آمده است که در مدت‌زمان ۶۰ دقیقه باید دو وظیفه را به‌صورت انشا و مقاله نگارش کرد.

 

نحوه‌ برگزاری آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به دو شکل کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود که در شکل کاغذی حضور در مرکز آزمون الزامی است‌ درحالی‌که در نوع دوم به یک کامپیوتر خانگی و اینترنت نیاز است. انتخاب این مورد نیز وابسته به درخواست و شرایط دسترسی داوطلب است. البته ممکن است آزمون آیلتس کامپیوتری در مرکز آزمون نیز برگزار شود.

 

شرایط شرکت در آزمون آیلتس

این آزمون هیچ محدودیتی برای افراد به‌طورکلی ندارد و همه افراد با هر سطحی از دانش، تحصیلات، سن و... می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و فقط کافی است هزینه ثبت‌نام را پرداخت کنند و از قوانین  مراکز بین‌المللی برگزارکننده این آزمون پیروی کنند. قابل‌ذکر است که چندین سازمان بین‌المللی مسئول برنامه‌ریزی و تعیین سؤالات و شرایط این آزمون هستند؛ بااین‌وجود در ایران تمامی مراکز منتخب زیر نظر سازمان سنجش و آموزش کشور فعالیت می‌کنند و این سازمان بر تمامی فرایندهای برگزاری این آزمون نظارت دارد.

 

نتایج آزمون آیلتس

نتایج این آزمون معمولاً پس از دو هفته از زمان برگزاری آزمون اعلام می¬شود و برای دسترسی به کارنامه این آزمون باید به سایت رسمی این آزمون مراجعه و یا اینکه از طریق مرکز آزمون نتیجه را پیگیری کرد.

 

اعتبار آزمون آیلتس

سطح دانش زبانی افراد و چگونگی استفاده از آن به‌مرورزمان تغییر می¬کند، بنابراین این آزمون دارای تاریخ انقضاست و اعتبار آن تنها 2 سال است و پس از دو سال باید مجدد در آزمون آیلتس شرکت کرد.

 

هزینه ی آزمون آیلتس

هزینه  ی آزمون به نوع آن که آکادمیک یا جنرال باشد و نیز به مرکز برگزارکننده آن بستگی دارد و برای استعلام از هزینه¬ی آن به سایت رسمی آیلتس باید مراجعه و پس از تعیین کشور، شهرو مرکز منتخب می‌توان از تمامی هزینه‌ها آگاه شد. پیشنهاد می¬شود پیش از آزمون اصلی در چندین آزمون آزمایشی ماک آیلتس که هزینه‌ای بسیار کمتر از آزمون اصلی دارد شرکت کرد تا با بیشترین آمادگی ممکن در روز آزمون  حاضر شد.

 

آماده‌سازی برای آزمون  آیلتس

نادیده‌گرفتن سختی و چالش‌برانگیز بودن آزمون آیلتس، باتوجه‌به اعتبار این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا، امری تقریباً غیرممکن است. تصمیم برای شرکت در این آزمون خود گامی مهم است؛ اما گامی مهم‌تر ادامه‌دادن در مسیر آمادگی آزمون آیلتس است. نیاز به برنامه‌ای مشخص و منابعی معتبر و همچنین مربیان کارکشته از مواردی است که به هیچ  عنوان نمی‌توان در این مسیر نادیده گرفت.

 

مؤسسه تخصصی زبان کوییک زبان دارای اساتید مجرب و منابع آموزشی برتری است که موفقیت با نمرات بالا را در آزمون آیلتس تضمین می¬کند. آموزش‌های مؤسسه کوییک به افراد امکان می‌دهد تا بهبود مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه در زبان انگلیسی را تجربه کنند که به آن‌ها در زندگی روزمره و مسیرهای تحصیلی و حرفه‌ای کمک می‌کند. با کسب نمره بالا در آزمون آیلتس، درها به تحصیل در دانشگاه‌های برجسته در کشورهای انگلیسی‌زبان برای افراد باز خواهد شد.

 

با کسب امتیاز بالا در آزمون آیلتس امکان به‌دست‌آوردن پیشنهادهای شغلی خوب افزایش می¬یابد و شانس موفقیت در مصاحبه‌های شغلی نیز بالا می¬رود. مؤسسه زبان کوییک برنامه‌های آموزشی را بر اساس نیازها و سطح زبانی هر دانشجو طراحی می‌کند، بنابراین افراد به طور مستقیم واجد توانایی‌های موردنیاز برای موفقیت در آزمون خواهند شد.

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]