به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو - کاشت سبزه تخم کدو برای عید نوروز

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

تاريخ ارسال پست:
شنبه 1395/11/30
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
211

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

در این آموزش می خواهیم نحوه کاشت سبزه عید نوروز با تخم کدو را خدمت شما ارائه دهیم. نکته ای که برای کاشت سبزه تخم کدو باید به آن توجه داشته باشید این است که این سبزه بر خلاف سبزه گندم صاف و یکدست نیست و به همین علت سبزه ای که در نهایت خواهید داشت شکل و شمایل یک باغچه زیبا و سبز را پیدا خواهد کرد. اگر زیبایی سبزه عید نوروز که یکی از سین های مهم و زیبای سفره هفت سین در عید نوروز است را می خواهید بیشتر کنید باید گفت می توان با خلاقیت  این زیبایی را چند برابر کرد. اگر شما هم دوست دارید نحوه آماده سازی و کاشت سبزه تخم کدو را برای عید نوروز یاد بگیرید در ادامه همراه ما باشید.

 

https://up.rozbano.com/view/2925945/Brunette%20pumpkin%20seeds-02.jpg

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

 

تاریخچه ی کاشتن سبزه:

کاشتن سبزه عید به صورت نمادین و شگون، از روزگاران کهن، در همه خانه ها و در بین همهً خانواده ها مرسوم است. آخین ماه سال یعنی اسفند زمان کاشتن سبزه عید می باشد. در ایران کهن بـیست و پنج روز پیش از نوروز در میدان شهر دوازده ستون از خشت خام بر پا می شد، بر ستونی گندم، برستونی جو و به ترتیب، برنج، باقلا، کاجیله ، ارزن، ذرت، لوبـیا، نخود، کنجد، عدس و ماش میکاشتـند و در ششمین روز فروردین، با سرود و ترنم و شادی، این سبزه ها را می کندند و برای فرخندگی به هر سو می پراکندند.

 

امروز، در همهً خانه ها رسم است که ده روز یا دو هفته پیش از نوروز، در ظرف های کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب و کوزه ، دانه هایی چون گندم، عدس، ماش و … می کارند و موقع سال تحویل آن را به نشانه طراوت و سرسبزی و سر زندگی بر سر سفره هفت سین می گذارند. در برخی از شهرهای آذربایجان، سومین چهارشنبه به خیس کردن و کاشتن گندم و عدس برای سبزه های نوروزی اختصاص دارد. این سبزه ها را در خانواده ها تا روز سیزده نگه داشته، و در این روز زمانی که برای ” سیزده بدر ” از خانه بـیرون می روند، در آب روان می اندازند.

 

سبزه عید را بیشتر با بذرهایی مثل گندم، عدس، ماش، شاهی و … می کارند و کاشت سبزه عید با تخم کدو کمی متفاوت هست. اگر می خواهید سبزه عید نوروز امسالتان ظاهری متفاوت داشته باشد این آموزش را دنبال کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/2925944/Brunette%20pumpkin%20seeds-01.jpg

سبزه تخم کدو برای سفره هفت سین

 

مواد و لوازم مورد نیاز برای کاشت سبزه:

تخمه کدو (حدود ۲۵۰ گرم که بسته به سایز سبد متغیر است)

سبد (سبد گرد به قطر ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر)

تکه ای پلاستیک شفاف

خاک گلخانه

 

https://up.rozbano.com/view/2925948/Brunette%20pumpkin%20seeds-04.jpg

کاشت سبزه عید نوروز با تخم کدو

 

روش کاشت سبزه عید با تخمه کدو:

برای کاشت این سبزه، تخمه کدو مرمری که دانه های درشتی دارند را از آجیل فروشی ها تهیه کنید. تخمه ها را ۴۸ ساعت خیس کنید. تخمه کدوهایی که روی آب می آیند خراب هستند، آن ها را دور بریزید. در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید. بعد از ۴۸ ساعت خیساندن تخمه کدوها را در پارچه نمدار بریزید. به مدت دو تا سه روز مرتب پارچه را با آب اسپری کنید تا جوانه کدوها به شکل قلاب شوند. وقتی جوانه ها ظاهر شدند دانه هایی که جوانه نزده اند را نکارید. فقط جوانه هایی که فعال شده اند را بکارید. جوانه های فعال نشده باعث خرابی سبزه می شوند.

 

یک پلاستیک شفاف ته سبد قرار دهید و چند جای آن را سوراخ کنید، ۱۰ سانتیمتر خاک گلخانه بریزید و آن را مرطوب کنید. کدوها را روی آن بریزید و یک پلاستیک شفاف که چند جای آن را سوارخ سه سانتی ایجاد کرده اید روی آن قرار دهید. روزی دو بار کدوها را اسپری کنید تا سبز شوند. وقتی جوانه ها سبز شدند پلاستیک را بر دارید. در این حالت روزی یک بار آبدهی کافی است. این سبزه بسیار زیبا و ماندگار است و از موقعی که کدو را خیس می کنید تا وقتی کاملا سبز شود ۱۵ روز زمان لازم است و تا روز ۱۳ روز زیبا و با طراوت می ماند، بر خلاف گندم که زود علفی می شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2925946/Brunette%20pumpkin%20seeds-03.jpg

آموزش کاشت سبزه عید با تخمه کدو

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری رزبانو


به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

هنر در خانه

هنرکده

روش کاشت سبزه

روش کاشت سبزه عید

سبزه عید

کاشت سبزه عید با تخمه کدو

کاشت سبزه عید نوروز

سبزه عید 96

تهیه سبزه عید

سبزه عید ارزان

تخم کدو

سبزه

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
کد امنیتی رفرش