به سايت بزرگ رزبانو خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : آموزش رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا - نکات ترسیم الگوی مانتو

آموزش رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا

تاريخ ارسال پست:
پنجشنبه 1398/03/16
نويسنده:
S.mirzagol
تعداد بازديد:
34802

آموزش رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا

اگر با دانش خیاطی آشنایی دارید و دوست دارید در این فصل گرم خود دست بکار شوید و برای خود یک مانتو تابستانی دوخت بزنید حتما آموزش خیاطی امروز را دنبال بفرمایید. رسم الگو خیاطی اولین گام برای دوخت این مانتو جلو باز زیبا و شیک می باشد. این مدل مانتو جلو باز که در بازار به مدل ثنا معروف است از جنس ابر و بادی فوق العاده خنک و با كيفيت می باشد که برای فصل تابستان بسیار مناسب می باشد و جزء مانتو های تابستانی محسوب می گردد. رسم الگو مانتو را بصورت کاملا تصویری و گام به گام برای شما آماده کرده ایم تا شما برای رسم الگو خیاطی این مانتو جلوباز زیبا و شیک کمترین دردسر را داشته باشید.

 

https://up.rozbano.com/view/2853918/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle.jpg

آموزش تصویری و مرحله به مرحله رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا

 

 

آموزش تصویری و مرحله به مرحله رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا

مانتو های جلو باز به علت این که اغلب از نوع عبایی و آزاد هستند، برای خانم پوشش راحتی محسوب می شوند و به همین علت از محبوبیت بالایی در میان خانم ها برخوردار هستند، رزبانو نیز در این نوشته قصد دارد یک مدل از این نوع مانتو را به همراه الگوی مانتو جلو باز برای شما فراهم کند که امیدورام برای شما مفید واقع شود. دوستان عزیزم در این پست از آموزش خیاطی یک مدل مانتوی جدید و بسیار شیک را آموزش می دهیم که این روزها خیلی از مزون ها از این مدل استفاده می کنند.

 

https://up.rozbano.com/view/2853919/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-01.jpg

در مرحله اول مانند تصویر بالا الگوی کیمونو را طراحی و رسم  می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853920/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-02.jpg

نکته قابل توجه این که، برش مچی و برش پایین تر از حلقه فراموش نشود.

 

https://up.rozbano.com/view/2853921/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-03.jpg

حال مانند شکل بالا قسمت نقطه چین شده کپی شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2853922/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-04.jpg

سپس کل قسمت نقطه چین شده را گشاد می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853923/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-05.jpg

بازی یقه تا کمر است. برای مانتو های جلو باز نیازی به لقی یقه نداریم. طرح یقه را طراحی می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853924/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-06.jpg

الگو را از خط شکست تا کرده و طرح یقه را رولت می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853925/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-07.jpg

برای طراحی و رسم الگو قسمت پهلو مانند مدل طراحی عمل می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853926/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-08.jpg

حال مانند شکل بالا الگوی پشت را کیمونو می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853927/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-09.jpg

طراحی برش مچی و برش پایین از سرشانه را در شکل بالا مشاهده می کنید.

 

https://up.rozbano.com/view/2853928/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-10.jpg

قسمت نقطه چین شده کپی شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2853929/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-11.jpg

کل قسمت نقطه چین را باید گشاد کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853930/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-12.jpg

پهلوی کمر به پایین مثل جلو و طبق مدل طراحی می کنیم.

 

https://up.rozbano.com/view/2853931/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-13.jpg

تکه ی نقطه چین شده را گشاد می کنیم تا چین دهیم.
پایان آموزش رسم الگو مانتو جلو باز شیک و زیبا مناسب برای فصل تابستان

 

 

نکاتی که در ترسیم الگوی مانتو نباید فراموش کنیم

مانتو یکی از لباس های پر کاربرد و پر مصرف در میان خانم هاست و تقریبا می توان گفت تمام بانوان از مانتو به عنوان پوششی برای ظاهر شدن در جامعه استفاده می کنند. به همین دلیل زیبایی و ظاهر خوب مانتو برای بانوان از اهمیت خاصی برخوردار است، اما در دوخت و برش الگوی مانتو باید نکاتی رعایت شود تا مانتویی که در نهایت دوخته می شود ظاهر جذاب و شیکی داشته باشد. به همین دلیل ما در سایت رزبانو تصمیم داریم شما تا تا حدودی با نکات رسم الگوی مانتو آشنا کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

https://up.rozbano.com/view/2853955/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-15.jpg

نکاتی که در ترسیم الگوی مانتو نباید فراموش کنیم

 

اولین قدم در ترسیم الگوی مانتو

اولین قدم در رسم الگوی مانتو، گرفتن اندازه های فرد مورد نظر است، اندازه هایی که به آن نیاز داریم عبارتند از:

    قد کامل
    دور سینه
    دور کمر
    دور باسن
    قد باسن
    قد بالا تنه ی پشت
    بلندی سینه
    قد بالا تنه ی جلو
    سر شانه
    دور بازو
    دور مچ
    قد آستین
    برجستگی سینه
    بزرگی سینه جلو
    گشادی کف حلقه
    پشت یقه
    خط باسن
    قد لباس
    فاصله ی دو سینه
    بلندی کف حلقه
    کارور یا تیره پشت
    کارور جلو

نکته: مواردی همچون خط باسن، برجستگی سینه، بزرگی سینه ی جلو، گشادی کف حلقه  و پشت یقه نیاز به اندازه گیری ندارند زیرا از طریق محاسبات بدست می آیند.


دومین قدم: نکاتی در مورد اندازه های مورد نیاز در الگوی مانتو

دومین قدمی که نیاز است انجام دهیم، انجام محاسبات است، زیرا در برخی از موارد همان طور که گفتیم ممکن است مواردی از قبیل خط باسن و یا گشادی کف حلقه از طریق محاسبات بدست آیند و یا برای برخی از موارد نیز نیاز است برای اطمینان از صحت اندازه گیری محاسباتی انجام شود، برای انجام این محاسبات باید نکاتی را رعایت کنید. نکاتی که در اندازه گیری الگوی مانتو باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

برخی از اعدادی که از اندازه گیری بالا بدست می آیند بدون این که تغییر کنند برای رسم الگو مورد استفاده قرار می گیرند، اما برخی از اعداد قبل از این که از آن ها برای رسم الگو استفاده شود باید طی محاسباتی بدست آیند. نکته ی بعدی که باید در رسم الگوی مانتو در نظر بگیرید این است که بزرگی سینه با کارور جلو متفاوت است که می توانید تفاوت این دو را در الگو مشاهده کنید.


یکی از مواردی که باید هم اندازه گیری شود و هم طی محاسبات بدست آید قد بالا تنه ی پشت است. برای بدست آوردن قد بالاتنه ی پشت از طریق محاسبات باید قد کامل را تقسیم بر ۴ کنیم و منهای یک کنیم. سپس این عدد را با عددی که اندازه گیری بدست آمده است مقایسه کنید اگر این عدد به عدد حاصل از اندازه گیری نزدیک باشد، به این معناست که قد بالا تنه ی فرد نرمال است، زیرا چیزی که باعث نرمال نشدن این اندازه می شود قوز یا افتادگی است. در نهایت عددی که برای رسم الگو استفاده می کنیم همان عددی است که از طریق اندازه گیری بدست امده است.


بلندی سینه نیز یکی دیگر از مواردی است که هم باید اندازه گیری شود و هم طی محاسبات بدست آید، برای بدست آوردن بلندی سینه، اندازه ی دور سینه را تقسیم بر ۴ می کنیم و با دو جمع می کنیم، اگر عددی که از محاسبات بدست آمد با عدد اندازه گیری تفاوتی نداشت ایراد اندامی در این بخش نداریم و یا اندازه گیری ما درست بوده است، اما اگر اختلاف زیادی وجود دارد مجددا اندازه گیری خود را چک کنید. در این قسمت نیز مانند قسمت قبلی از عدد حاصل از اندازه گیری استفاده می کنیم.


قد بالاتنه ی جلو از موارد دیگری است که نیاز به محاسبه دارد، اگر عددی که از این قسمت بدست می آوریم نیز با اندازه گیری های انجام شده تفاوت داشته باشد بدین معناست که ایراد اندامی وجود دارد، در برخی از موارد ممکن است به دلیل این که سینه ی افراد کمی از حد نرمال کوچک تر است قد بالا تنه ی جول کمی کوتاه تر باشد، اما در نهایت در این قسمت نیز مانند قسمت های قبلی از عدد بدست آمده از اندازه گیری استفاده می کنیم.


برای بدست آوردن کارور یا تیره ی پشت از طریق محاسبات ابتدا دور سینه را تقسیم بر ۵ می کنیم ، آن را با دو جمع می کنیم و سپس یک را از آن کم می کنیم. برای مثال ممکن است عددی که برای کارور از طریق اندازه گیری بدست اورده ایم ۳۹ باشد، اما عددی که از محاسبات بدست می آید ۱۸ باشد، برای این که بفهمید از چه عددی باید استفاده کنیم عددی که از طریق اندازه گیری برای کارور جلو بدست آورده اید را بر ۲ تقسیم کنیم که در این جا ۱۹٫۵ می شود سپس عددی بین این دو را برای استفاده در رسم الگو در نظر بگیرید که برای این مثال عدد ۱۹ مناسب تر است.


بلندی کف حلقه نیز نیاز به محاسبه دارد، اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که برای افرادی که بین سایز های ۳۸ تا ۴۲ هستند عدد ۲۲ برای کف حلقه ی آن ها مناسب است، اما ممکن است افرادی که تپل هستند عددی که از اندازه گیری بدست آمده با عدد ۲۲ تفاوت داشته باشد به همین دلیل برای این افراد می توانید از عدد ۲۲ صرف نظر کنید و از عددی بین ۲۲ و عددی که از طریق اندازه گیری بدست امده است استفاده کنید. لازم به ذکر است افرادی که بازوهای تپل دارند و یا به دلیل سن بالا بازوهای افتاده دارند لازم است عددی را برای کف حلقه ی آن ها در نظر بگیرید که به عدد اندازه گیری شده نزدیک تر است.


یکی از مواردی که ما در هنگام اندازه گیری سایز فرد آن را اندازه گیری نمی کنیم خط باسن است، برای بدست آوردن عدد خط باسن اگر اندازه گیری ما درست باشد و فرد دارای دارای ایراد اندامی باسن برجسته نباشد باید قد بالا تنه ی پشت و قد باسن را با هم جمع کنیم تا بتوانیم به اندازه ی مورد نظر خود برای خط باسن برسیم. برجستگی سینه نیز از محاسبات بدست می آید و اندازه گیری نمی شود، برای بدست آوردن برجستگی سینه فاصله ی بین دو سینه را تقسیم بر دو می کنیم و از این عدد در رسم الگو استفاده می کنیم، این عدد برای خانم ها معمولا عددی بین ۹ تا ۱۱ است.

 

https://up.rozbano.com/view/2853956/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-16.jpg

نکات ترسیم الگوی مانتو


خط راستا در الگوی مانتو

از دیگر نکاتی که باید در رسم الگوی مانتو به آن توجه داشت رعایت خط راستا در الگو است، رعایت خط راستا در الگوی مانتو باعث می شود که مانتویی که در نهایت دوخته می شود زیباتر، جذاب تر و البته خوش پوش تر باشد.


خط برش در مانتو

برخی از مانتوها در قسمت پشت دارای خط برش هستند، نکته ای که باید در مورد خط برش به آن توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید مانتویی را برای افراد کوتاه قد بدوزید که دارای خط برش است بهتر است برای این که کوتاهی قد کمتر نشان داده شود این برش کمی بالاتر از خط کمر باشد.


انتخاب دکمه ی مناسب

از دیگر مواردی که در کنار دوخت و پارچه ی مناسب می توانید بر زیبایی مانتو بیفزایید دکمه ی زیبا و البته متناسب با رنگ مانتو است، اگر مانتویی که در حال دوخت آن هستید دکمه ی مخفی و یا ریلی ندارد و می خواهید از دکمه هایی استفاده کنید در دید باشند بهتر است از دکمه هایی استفاده کنید که متناسب با رنگ مانتو باشند.


باز کردن جا دکمه در مانتو

غیر از مانتوهای جلو باز، نیاز است که برای بقیه ی مانتوها جادکمه تعبیه شود، اگر در هنگامی که در حال تعبیه ی جادکمه هستند جادکمه بیش از اندازه باز می شود می توانید در انتهای جادکمه سوزن ته گرد بزنید، تا از باز شدن بیش از اندازه ی جادکمه جلوگیری شود.


اتوی درزها

یکی از نکاتی که می تواند در دوخت مانتو به ما کمک کند این است که پس از این که هر درزی دوخته شد، آن درز اتو شود تا مانتویی که در نهایت دوخته می شود مانتوی خوش پوش تری باشد.


اندازه گیری سایز خانم های چاق

اگر می خواهید مانتویی که برای خانمی بدوزید که چاق است و یا شکم بزرگی دارد، بهتر است برای این که مانتو در هنگام دوخت روی شکم تنگ نشود، برای اندازه گیری دور باسن متر را به سمت شکم هدایت کنید.


استفاده از الگو برای دوخت مانتو

برخی از افراد ترجیح می دهند که الگو برای دوخت مانتو استفاده کنند اما برخی از افراد نیز به دلیل مهارتی که در زمینه ی خیاطی به دست آورده اند توانایی این را دارند که بدون الگوی مانتو نیز خیاطی کنند، اما اگر شما هم جزو افرادی هستید که ترجیح می دهید برای دوخت مانتو از الگو استفاده کنید، نکاتی که باید برای استفاده از الگو در نظر داشته باشید، این نکات عبارتند از:

اگر قبل از دوخت مانتو از الگو استفاده می کنید توجه داشته باشید که الگو باید کنترل شود.

نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشت این است که الگوها معمولا بر اساس دور سینه کشیده می شوند پس بهتر است برای اطمینان از صحت الگو، روی الگو کنترل باسن داشته باشیم.

و نکته ی اخر در مورد استفاده از الگو برای دوخت مانتو این که، اگر به تازگی وارد حرفه ی خیاطی شده اید و یا در زمینه به مهارت نرسیده اید به شما توصیه می کنیم که حتما از الگو برای دوخت مانتو و یا هر لباسی که می خواهید بدوزید استفاده کنید زیرا استفاده از الگو نه تنها می تواند باعث دوخت لباس های بهتری شود بلکه استفاده از الگو باعث می شود که خطا در هنگام برش پارچه کاهش یابد و در نتیجه در مصرف پارچه نیز صرفه جویی شود.

 

https://up.rozbano.com/view/2853957/Draw%20Sewing%20Pattern%20Sana%20Model%20Open%20Front%20Mantle-17.jpg

آموزش رسم الگو خیاطی مانتو جلو باز مدل ثنا - نکات ترسیم الگوی مانتونکاتی در مورد نحوه ی اندازه گیری

برای این که برخی از اندازه ها به درستی اندازه گیری شوند و در هنگام دوخت مانتو و رسم الگو به مشکلی برنخوریم نیاز است که برخی از اندازه ها مانند دور سینه، دور کمر و دور باسن روی تن  اندازه گیری شوند.

برخی از اندازه ها مانند اندازه ی ساسون و اندازه ی پنس سر شانه، به راحتی نمی توان آن ها را روی تن اندازه گیری کرد و از طریق فرمول های خاص خود بدست می آیند.
برخی از اندازه ها در الگو اختیاری هستند، این اندازه ها عبارتند از: بلندی لباس، بازی یقه و قد آستین.
برای این که در هنگام اندازه گیری دور گردن به خوبی اندازه گیری شود باید متر به صورت خوابیده اندازه گیری شود.
برخی از اندازه ها مانند اندازه ی بالا تنه جلو و پشت، بلندی باسن، قد آستین و بلندی حلقه ، اندازه های عمودی در الگو هستند
هر ناحیه ای از بدن که برجستگی داشته باشیم به اندازه ی ان قسمت روی الگو اضافه می کنیم.

 

تهیه و تنظیم شده در: بخش آموزش خیاطی

منابع: خیاطی دوخت ودوزمائده / olgooo.ir / rochi.ir

به کانال تلگرام رزبــــانــــو بپيونديد !

کلمات کليدي

آموزش خیاطی

الگو خیاطی

مانتو جلو باز

مدل ثنا

مانتو تابستانی

الگو مانتو

مطالب مرتبط
نظرات اين مطلب
رها ميگه :
سلام اموزش الگوی مانتو که مرحله به مرحله اس عالی عالی عالیه ممنونم
پاسخ : سلام خواهش می کنم دوست عزیز خوشحالیم که این مطلب به کار شما اومد. با تشکر
کد امنیتی رفرش